Çarşamba, Aralık 8, 2021

Kredi Çekerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kredi çekmek elinizde olmayan bir nakit için finans kurum ve kuruluşlarından faiz karşılığında ve belli bir süre sonunda ödenmek üzere borç para alınmasıdır. Bir anlamda resmi bir kuruluştan borç para almak anlamına gelir. Kredi çekmek bazen küçük bir alışveriş gibi görünmesine karşın dikkat edilmesi gereken detayları bulunan bir süreçtir. Bunun için kredi çekerken nelere dikkat edilmeli sorusunun cevabı önem arz eder. Sorunun cevabını ise birbirinden farklı bileşenler oluşturur.

Faiz Oranları

Bir krediyi almak istediğinizde ilk akıllara gelen konu doğal olarak faiz oranıdır. Çünkü faiz miktarı parayı geri öderken ne kadar ödeme yapacağınız anlamını taşır. Bu nedenle bankaların faiz oranları araştırılmalıdır. Aynı para için ödenecek daha yüksek miktardaki taksitler kimseyi mutlu etmeyeceğinden dolayı en başından araştırmak ve uygun olan bankalara başvurmak işinizi kolaylaştıracaktır. Hem de evinize katkı yapmış olmanın da imkanı bulunur. Faiz oranı söylenen rakamdan genelde daha fazladır. Çünkü aylık olarak sunulan faiz rakamı yıllık ve vade sonunda olmak üzere farklı rakamlar üzerinden değerlendirilir. Bunun için hesaplamanın net ve yıllık bazda olmasına önem verilmelidir.

Vade Durumu

Bir başka dikkat edilmesi gereken konu ise vade sorunudur. Vadenin uzaması paranın da faiz olarak daha çok ödenmesi anlamına gelir. Çünkü vade, anapara ve faiz üçgeninden oluşan bir bileşen sizin geri ödemenizin ne kadar olacağını genel hatlarıyla belirler. Bunun için alacağınız borcun ne kadar olacağı, ne kadar faiz veren bankadan alınacağı ve ne kadar süre sonunda ödeneceği gibi konulara karar verilmesi gerekir.

İhtiyacınızın Fazlası Oranında Kredi

Bir mal veya ihtiyaç için almak durumunda kaldığınız kredi için ne kadar paraya ihtiyacınız olduğuna karar vermek de bir başka önemli unsurdur. Çünkü daha sonrasında o parayı ödemeyecekmiş gibi hareket eden kişiler yüksek miktarda krediler çekmekte ve daha sonra taksitler arasında yaşamaya çalışmak zorunda kalmaktadır. Bunun olmaması ve ilerde sorun yaşamamak adına kredi için gerçek anlamda gerekli olan ücreti belirlemekte yarar vardır. Bir mal için alınıyorsa tadilat masrafı veya tapu vb. gibi resmi giderler de hesaplamaya dahil edilmelidir. Gerekenden az kredi çekilmesi de aynı şekilde sorun oluşturacağından dikkat edilmelidir.

ilginizi çekebilir  En Uygun İhtiyaç Kredisi Veren Banka ?

Ödeme Gücünüz

Vade sonuna kadar aylık taksitler şeklinde ödeme yapacağınız bir kredi çektiğinizi her zaman hatırlamanız gerekir. Çünkü ödeme gücünüze uygun şekilde düzenlenmiş bir ödeme takvimi sizin için uygun olurken, ödemelerinize uygun olmayan takvim sizi ve hayatınızı olumsuz etkileyecektir. Bunun için ödeyebileceğiniz bir ödeme takvimi üzerinden hareket etmeniz önerilir. Ödemelerinizin yapılamaması kredi notunuzu hattat icra durumunuzu bile belirleyeceğinden dolayı bu konu özellikle üzerinde durulması gereken bir konudur. Tamamına dikkat etmek ve buna göre kredi çekmek gerekir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Cansu Ciğerli
KrediBir Editör Şefi. Soru ve Görüşleriniz için: [email protected]

Diğer yazılar

- reklam-

Rastgele kredi yazıları