Çarşamba, Aralık 8, 2021

Kredi Erken Kapama Ara Ödeme Hesaplama

Kredi; bankaların, bireysel veya ticari müşterilerine ihtiyacı olan miktarı, şartların banka tarafından belirlenmesi koşulu ile belirli bir süre ve faiz oranına göre geri ödemek şartıyla verdiği satın alma gücüne denir. Kredi yalnızca nakit olarak verilmemektedir. Gayri nakdi krediler olarak nitelendirilen teminat mektubu, çeki bono, tahvil, akreditif, referans mektubu, leasing gibi kredi çeşitleri de genelde şirketler tarafından kullanılmaktadır.

Kredi Erken Kapama Ara Ödeme Hesaplama

Bankalardan kredi almak için bankanın belirlemiş olduğu şartları karşılayabilmek gerekmektedir. Bu koşullar bankalara göre değişse de günümüzde genellikle incelenen en önemli unsur bireysel müşterilerin kredi notlarıdır. Çünkü bankaların kredi vermek için dikkat ettiği en önemli unsur, verilen kredi miktarının geri ödenebilir olması ve güvendir. Bankalar ekonomik olarak güvenmediği ve geri ödeyemeyeceğini düşündüğü bireysel ve ticari müşterilerine kredi vermezler. Sorunsuz bir şekilde istediğiniz bankadan kredi kullanmanız için kredi notunuzun iyi olması önemlidir.

Kredi Notu Nedir?

Bankacılık işlemlerinde herhangi bir sıkıntı yaşamayarak, ödemelerini düzenli ve zamanında yapan, banka hesabında belirli bir nakdi akış gerçekleşen kişilerin ekonomik karnelerinin bütününe kredi notu denir. Kredi notunu yalnızca nakit akışı değil, harcama yapılan unsurlar da etkilemektedir.

Kredi Çeşitleri Nelerdir?

Kişilerin taleplerine göre ve bankalar arasındaki rekabet durumlarına göre krediler de çeşitlilik göstermektedir. Oluşan bu çeşitlilik ile birlikte her kredinin kendi koşulları ve faiz oranları farklıdır.

Yapısal nitelikte iki adet kredi vardır. Bunlar; nakdi ve gayri nakdi kredilerdir.

  • Nakdi Krediler: Bankalara kredi için başvuran ihtiyaç sahiplerine nakit olarak verilen kredi çeşididir. Kredi alan kişi belirlenen şartlara ve ödeme planına uygun olarak bankaya nakdi geri ödeme yapar. En çok tercih edilen kredi çeşididir. Nakdi krediler de kendi içerisinde ev kredisi, araç kredisi, ihtiyaç kredisi gibi çeşitleri barındırmaktadır. Her kredi çeşidinin faiz oranı farklıdır.
  • Gayri Nakdi Krediler: Bu kredi türü, nakit değil nakit yerine geçen belgeleri kapsamaktadır. Genellikle bir işin yapılabilmesi için ticari müşteriler tarafından kullanılan bir kredi türüdür. Karşılıklı güvene dayanmaktadır. En çok tercih edilen türleri; teminat mektubu, çek, akreditiftir.
ilginizi çekebilir  Kredisi Onaylanmayan Kişiler Yazımızı Dikkatli Okusun

Vadelerine göre üç adet kredi vardır. Bunlar; kısa vadeli, orta vadeli, uzun vadeli kredilerdir.

Kısa vadeli kredilerin vade süreleri maksimum bir yıldır. Orta vadeli kredilerin vade süreleri bir ile beş yıl arasındadır. Uzun vadeli kredilerin ise vade süresi beş yılın üzerindedir. Bankadan kredi alan kişi belirlenen süre içerisinde bu krediyi geri ödemelidir.

Teminat durumuna göre iki adet kredi vardır. Bunlar; açık ve teminatlı kredidir.

  • Açık Kredi: Bankanın belirttiği koşulları sağlayan ve kredi talebinde bulunan müşterilerine sözleşme ve imza karşılığında verdiği kredi çeşididir.
  • Teminatlı Kredi: Talep ettikleri kredi karşılığında bankaya sahip olunan bir malın teminat olarak gösterildiği kredi çeşididir.
  • Kullanım çeşidine göre üç çeşit kredi vardır. Bunlar; tüketici, yatırım, işletme kredisidir.
  • Tüketici Kredisi: İhtiyaçlar karşısında banka müşterileri tarafından talep edilen kredi türüdür. Bireysel müşteriler en çok bu kredi çeşidini tercih etmektedir.
  • Yatırım Kredisi: Ticari müşterilerin yeni projeleri ve yatırımları karşısında ihtiyaç duydukları nakdi, bankaların karşıladığı kredi çeşididir.
  • İşletme Kredisi: Ticari müşterilerin ticari faaliyetlerini devam ettirebilmek için farklı farklı türlerde talep ettikleri kredi çeşididir.
Bankalardan Nakdi Olarak Alınan Krediler Hakkında Bilgiler:
  • Kredi Erken Kapama Hesaplaması; bankadan alınan kredinin tamamının, ödeme planında belirlenen süreden önce erken ödenmesi durumunda elde edilecek kar/zarar miktarının belirlenmesidir.

Kredi Erken Kapama Ara Ödeme Hesaplama; kredi ara ödeme hesaplaması yapma durumunda vadenin koşullarının seçilerek elde edilecek karı hesaplamadır.

Kalan Anapara Hesaplaması Nasıl Yapılıyor?

Kredinin toplamından kalan anapara hesaplanırken; bankanın vermiş olduğu faiz oranı, aylık ana para taksiti, vergiler göz önüne alınmaktadır. Hesaplama yapılırken en önemli nokta, her zaman son ödenen taksitten kalan anapara dikkate alınmasıdır.

Erken Ödeme Cezası Hesaplaması Nasıl Yapılıyor?

Erken ödeme cezası şu an için yalnızca konut kredisinde uygulanmaktadır ve kredi ödemesinden kalan anapara üzerinden hesaplanmaktadır. Erken ödeme cezası, ‘erken ödenen anapara tutarından kalan tutarın vadesi üç yılı geçen krediler için yüzde ikisini, üç yılı geçmeyen krediler için yüzde birini geçemez’ şeklinde belirtilmiştir.

ilginizi çekebilir  Kredi Çeken Kişi Borcunu Ödemezse Kefile Ne Olur ?

İhtiyaç ve Taşıt Kredisinde Erken Kapama Hesaplaması Nasıl Yapılıyor?

Bu kredi türlerinde tüm kredi borcu kapatılmak istenirse, ceza ödemeden yalnızca anapara ödemesi yapılabilmektedir. Son ödeme yapılan taksitten kalan anaparanın toplamını ödediğiniz takdirde ceza ödemeksizin kredi erken kapama yapılabilir.

Konut Kredisinde Erken Kapama Hesaplaması Nasıl Yapılıyor?

İhtiyaç ve konut kredisinin aksine konut kredisinde erken kapama cezası alınmaktadır. En son ödenen taksitin anaparası üzerinden kalan vade göz önüne alınarak hesaplama yapılmaktadır.

İhtiyaç ve Taşıt Kredisinde Ara Ödeme Hesaplaması Nasıl Yapılıyor?

Kredinin anaparasından ara ödeme miktarı çıkartılır. Bunun sonucunda banka müşteriye yeni bir ödeme planı oluşturur. Bu ödeme planı için bankanın sunacağı iki seçenek bulunmaktadır; bu seçeneklerden birincisi vadenin azalarak taksit tutarının aynı kalması, ikinci seçenek ise vadenin aynı kalarak taksit tutarının azalmasıdır.

Konut Kredisinde Ara Ödeme Hesaplaması Nasıl Yapılıyor?

Son ödeme yapıldıktan sonra kalan anapara üzerinden ara ödeme miktarı düşülmelidir. Düşüldükten sonra kalan anapara miktarına erken ödeme cezası eklenmelidir. Bu kredi için de banka tarafından müşterilere iki seçenek sunulmaktadır. Bunlardan birincisi kredi vadesini azaltmak, ikincisi ise kredi vadesini aynı bırakmaktır.

Hesaplama aracında yer alan açıklamalar ile ilgili bilgiler, hesaplama sayfasında belirtilecektir.

Örnek Kredi Erken Kapama Hesaplaması:

Örneğin; Toplam kredi miktarı 20.000 TL, vade oranı 36 ay, faiz oranı %1,50 olsun. Ödenen taksit sayısı 5 olsun. Ödenen faiz toplamı 1.438,95 TL dir. Kredi erken kapama tutarı ise 17.928,34 TL olmuştur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Cansu Ciğerli
KrediBir Editör Şefi. Soru ve Görüşleriniz için: [email protected]

Diğer yazılar

- reklam-

Rastgele kredi yazıları