Çarşamba, Aralık 8, 2021

Kredi Hesaplama Nasıl Yapılır?

Kredi hesaplama işlemini hiçbir ücret ödemeden internet üzerinden yapabilirsiniz. Kredi hesaplarken alacağınız kredinin faiz oranlarını, anlaşmalı bankalar indirimli olarak sunabilmektedir. İndirimli olduğu ifade edilen kredi miktarları yalnızca sitemiz üyeleri tarafından başvurularda geçerli olmaktadır. Kredi hesaplarken ile dikkat etmemiz gereken bazı hususlar şunlardır.

Faiz oranı hesaplama:

Kredi hesaplamalarındaki temel unsurlardan en önemlisi faiz oranlarıdır. Krediye başvuru yapacak kişiler ilk olarak kredi faiz oranlarına bakarlar. Faiz oranı, kredi hesaplamalarında aylık ödemeniz gereken taksitlerinizi ve toplamda geri ödeme tutarınızı doğrudan etkilemektedir. Faiz oranları aylık tutarınızı ve toplam geri ödeme miktarınızı etkilese de tek başına yeterli bir etmen değildir.

Vade süresi belirleme:

Kredinin faiz oranını belirleyen temel faktör genellikle vade süresidir. Faiz oranının düşük olmasını istiyorsanız kredinin vade zamanını kısa tutmanız gerekmektedir. Kredinin vade süresi arttıkça faizleri de o oranda artacaktır. Konut kredilerinde özellikle çekeceğiniz kredi oranı yüksek olduğu için faiz oranları oldukça önemlidir.

Kredi türüne karar vermek:

Kredi tipine karar verdikten sonra hangi kredi türünün size uygun olduğunu belirlemelisiniz. Burada önemli olan husus kredinin sizin ihtiyaçlarınızı karşılaması ve ödeme koşullarının uygunluğudur. Bu nedenle bankaların kredi kampanyalarını takip etmeniz gerekmektedir.

Yıllık maliyet oranı:

Kredi belirlerken en çok dikkat edeceğiniz yerlerden birisi de yıllık maliyet oranıdır. Tüm maliyet tutarlarını içeren orana yıllık maliyet oranı denir ve bankaya ödemeniz gereken tüm miktardır.

Konut Kredisi Hesaplamasında Masraf Kalemleri Nelerdir?

Konut kredi hesaplaması içinde toplamda geri ödeyeceğiniz rakama sadece konut kredisi faizlerinin oranı ile kredi dosya masrafı değil de aynı zamanda deprem sigorta masrafı ile banka uzman incelemesi fiyatı gibi ilave masraf kalemleri de etkileyebilmektedir.

  • Dosya masrafı: Kredi toplamının binde 5’i olarak saptanmıştır.
  • Ekspertiz ücreti: satın alacağınız konutun banka uzmanları tarafından incelenmesi sonucunda ortaya çıkan ücrettir.
  • DASK: Doğal afet sigortası konut kredilerinde zorunlu hale gelmiştir.
  • Hayat sigortası: Zorunlu olmasa da bazı bankalar hayat sigortası yapılmasını isteyebilirler.
ilginizi çekebilir  Kredi Notu Düşük Olanlara Kredi Veren Özel Finansman Şirketleri

Kredi Hesaplamasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kredi hesaplaması yaparken kredi hesaplama aracı kullanılabilir. Kredi hesaplaması yaparken faiz miktarlarının yanında dosya masraflarına da dikkat etmemiz gerekmektedir. Nedeni ise bireysel olarak çekeceğiniz kredilerin toplam kredi ödeme miktarına, kredi faiz oranları ile beraber hem dosya masrafı hem de sigorta tutarı da eklenmektedir. Bankalarca dosya açma ücreti olarak alınan ödemeye dosya masrafı denir. Dosya masrafı başka kredi türlerindeki kadar yani kredi miktarının binde beşi kadardır. Sitemizin kredi hesaplama robotunu kullanarak kredinizin taksitini hesaplama ve ihtiyaç kredilerinin faizlerinin oranlarını belirleme gibi işlemleri kolayca yaparak en uygun kredi faizlerini rahatlıkla belirleyebilirsiniz.

Kredi Hesaplama Ne İşe Yarar?

Sitemizde kredi hesaplamaları yapmak kaydıyla bankaların sizler için sunduğu güncel faiz oranlarını sorgulayabilirsiniz. Ayrıca faiz oranlarına karşılık gelen aylık taksit miktarlarını da, toplam geri ödemelerinizi de öğrenebilirsiniz. Kredi hesaplama sitesine girerek hangi bankanın faiz oranının daha uygun olduğunu ve bankaların faiz oranlarının karşılaştırılmasını yapabilirsiniz. Bütçenize en uygun kredi türünü rahatlıkla belirledikten sonra bankaları şube şube dolaşmadan zamandan tasarruf edebilirsiniz. Hatta bankaya gitmeden site üzerinden seçtiğiniz krediye başvuru yapabilirsiniz.

Kredi Hesaplama Formülü

Kredi hesaplama nedir? Kredi hesaplama formülü nelerden oluşur? Sorularına cevap bulmamız gerekmektedir. Çekeceğiniz kredi miktarı formüle dayanmaktadır. Bankadan çekmek istediğiniz kredi miktarı sizin kredi notuna ve gelir durumunuza göre kesinlik kazanmaktadır. Söz konusu kredi notunuz yüksekse krediyi çekme olasılığınız da o oranda artacaktır. Kredi de aylık taksitlerin tutarı ispatlanabilir ev gelirinin yüzde ellisini geçemez. Tek başına yaşayan kişilerde sizin gelirinize göre hesaplama yapılır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tuğba Canelimden
Soru ve Görüşleriniz için: [email protected]

Diğer yazılar

- reklam-

Rastgele kredi yazıları