Salı, Ekim 26, 2021

Kredi İhtiyaçlarınızda Kredi Notunun Etkisi

Son yıllarda bankalardan kredi çekmek isteyen kişiler kredi notu tabirini sıkça duymaya başlamıştır. Bankalar artık kredi kullandırma konusunda özellikle kredi notuna dikkat ediyor. Bahsettiğimiz bu kredi notu, bankaların krediyi geri ödeme durumuna göre insanlara verdiği puandır. Yani bu puan sizlerin finans sektöründeki yerinizi gösterir. Kredi puanı düşük olan kişilerin kredi çekemezken, kredi puanı yüksek olanlar rahatlıkla kredi çekebiliyor. Bu açıdan kredi ihtiyaçlarınızda kredi notunun etkisi hayatı derecede olacaktır. Kredi notu itibariyle riskli görülen kişilere bankalar kredi vermek istemeyecektir. Bu kişilerin farklı başvuru yollarını denemesi ya da kredi puanını kısa süre içerisinde yükseltmesi gerekiyor.

Kredi Notu Neden Düşer ?

Kredi notunun düşmesinin tek ana sebebi, aylık vadelerin zamanında ödenmemesidir. Çektiğiniz kredilerde yasal olarak belirli bir ödeme günleri vardır. Bankalar her zaman için kişilerin bu sürelere bağlı kalmasını ister. Ancak yalnızca bir ay için krediyi 1-2 gün geciktirdiyseniz, bu durumda kredi notu düşmeyecektir. Bahsettiğimiz durum, borç geciktirmesini devamlılık haline getiren kişilerin başına gelecektir. Borçlar sürekli olarak geciktiği zaman ya da ödenmediği zaman, bankalar kredi notunuzu riskli seviyelere çeker.

Kredi Notu Aralıkları Nedir ?

Kredi notu, 0 ile 1900 puan arasında değişir. Kredi notu 0 olan kişiler, daha önce hiç kredi kullanmamış anlamına gelir ve bankalar tarafından riskli görülür. Bu puanlar belirli risk gruplarına ayrılmış ve böylece kişilere bir finans konumu verilmiştir. 0 ile 1500’e kadar olan tüm puanlar; riskli, az riskli ve çok riskli şeklinde gruplanmıştır. Yani buradaki orta değer olarak 1500’ü söyleyebiliriz. Kredi notu bu puanın altında olanlar için her zaman belirli riskler vardır. 1500’ün üzerinde olanlar ise rahatlıkla kredi kullanabiliyor.

ilginizi çekebilir  Hızlı Başvuruyla Kredi Notu Düşüklere Anında Kredi!

Kredi Notu Tekrardan Yükselir mi ?

Kredi notu düşük olan kişilerin, daha sonradan notunu yükseltme fırsatı vardır. Bunun için öncelikle bankalara olan tüm borçları kapatmanız ya da yapılandırmaya sokmanız gerekiyor. Şayet borçlar yapılandırmaya girdiyse, aylık vadeleri borç bitene kadar düzenli olarak ödeyin. Bu durum kredi notunu belirli bir seviyeye kadar yükseltir. Ayrıca kredi notunu yükseltebilmek için bankalardaki düşük miktarlı kredilere ya da kredi kartlarına başvurun. Alacağınız ürünlerin de ödemesini düzenli yaparak kredi notunu yükseltebilirsiniz. Bunların haricinde otomatik ödeme talimatları vermek, internet bankacılığını kullanmak ve alışverişlerde kredi kartı kullanmak; kredi notunu yükseltmenize yardımcı olur

ilginizi çekebilir  Borç Para Mı? Artık Probleminiz Olmayacak!

Kredi Notumu Nasıl Öğrenirim ?

Kredi notu, internet üzerinde kurulan Findeks sistemine saklı tutulur. Tamamen bankalar tarafından kurulan bir finans düzeneği olan bu sistem, güvenilir bir yapıda işler. Kredi notunu öğrenmek için Findeks sistemine kayıt olmanız yeterlidir. Ardından kredi notunu ve diğer tüm kredi sicil bilgilerini ortaya çıkarabilirsiniz. Findeks sisteminde kredi notu sorgulama işlemi için yaklaşık 5 TL gibi bir ücret alınacaktır. Bunun haricinde cep telefonlarınızdan SMS yoluyla da kredi notu sorgulaması yapabilirsiniz. Tüm mobil şebeke ağlarının kredi notu sorgulama işlemleri için bir SMS numarası bulunuyor.

Kredi Puanım Yüksek, Neden Kredi Alamıyorum ?

Kredi notu, bankaların kredi çekme sürecinde aradığı kriterlerden sadece birisidir. Kredi notu haricinde kişilerde aranan başka şartlar da vardır. Örneğin; başvurduğunuz kredi miktarı, aylık gelirinizi aşıyorsa; kredi notunuz yüksek olsa bile başvurunuz olumlu sonuçlanmaz. Bu tarz durumlarda bankaya sağlam teminatlar sunmanız gerekir. Genel olarak bankaların kredi kullandırma konusunda dikkat ettiği en temel iki nokta, kredi puanı ve kişinin aylık gelir durumu olacaktır. Bu iki şartı sağlayan her kişi, bankalardan kredi çekebilir.

ilginizi çekebilir  Kredinin Bireysel Adresi Bu Makalede

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki İçerikKredi Borcu Ödenmezse Ne Olur ?
Sonraki İçerikFindeks Nedir ?
Cansu Ciğerli
KrediBir Editör Şefi. Soru ve Görüşleriniz için: [email protected]

Diğer yazılar

- reklam-

Rastgele kredi yazıları