Cuma, Ocak 28, 2022

Kredi Kartı Borcu Taksitlendirme Nasıl Yapılır?

güncellendi: Cansu Ciğerli

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) resmi gazetede yaptığı duyuruda, bütün bankaların kredi kartı borçlarına ilişkin taksitlendirme hakkı tanımıştır. Ne tür bir kredi kartı kullandığınızdan bağımsız olarak, aşırı borç durumunda, ihtiyaç görüldüğü durumlarda bankalarla iletişime geçebilir ve borçların yapılandırılmasını talep edebilme hakkına sahip olabilirsiniz. Bu, hem bankalar açısından hem de kart müşterileri açısından çok yönlü bir kazanç olabilir. Bu nedenle Kredi kartı borcu taksitlendirme nasıl yapılır konusunu detaylı olarak ele almanın büyük bir önemi bulunuyor.

Kredi Kartı Borçlarının Taksitlendirme Şartları

Kredi kartı borçlarında taksit yapılandırması, borcun olduğu bankaların belirlediği koşullara uygun olarak yapılır. Farklı bir deyişle, bankaların bu konuda öne sürdüğü belli bir sistem bulunmuyor. Bu nedenle, her bir bankanın belirli bir uygulama geliştirerek ortaya koyduğunu ve bu uygulamaların birçok bankada farklı şekilde gerçekleştiğini söylemek mümkündür. Ancak, pek çok bankanın kredi kartı borçlarının yeniden yapılandırılmasında basit bir kriterle ilerlediğini göz önünde bulundurmakta yarar vardır.

Bankalarda tahakkuk eden borçların taksit aşamalarında, kart sahiplerinin kredi puanları da düşmektedir. Bunun nedeni, bankaların farklı kredilerde de görüleceği gibi bu borçlanmayla birlikte batık vermeyi engellemektir. Kısacası, bankalar kredi kartı borçlarınızı yapılandırmak ve işlemlerinizi hızlandırmak için yapacağınız taleplerde olumlu bir karşılama sunacaklardır. Fakat, kart borcunuzu taksitlendirme işlemi yaparsanız, kartı kullanmaya devam edememe gibi bir durum ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Taksitlendirme Süreleri

Bankalar, kart borçlarını 48 aya varan bir yapılandırma sürecine tabi tutabiliyorlar. Bununla birlikte, kredi kartı taksitleri ile 12 ay, yapılandırmalarda 48 ay imkanlar sunulabiliyor. Bu unsurlar arasındaki farka dikkat etmelisiniz. Kredi notunuzu artırabilmeniz için borçlarınızı günü gününe ödemeniz de dikkat edilmesi gereken bir konudur. Kredi notu, kart ürünlerine ve kredilere başvurma aşamasında dikkate alınan bir değerdir. Bu yüzden kart yapılandırmasına katılsanız da katılmasanız da günü gününe ödenene borçlar, tutarlı bir müşteri profili oluşturmanızda önemli bir adımdır.

ilginizi çekebilir  Borç Para Veriyoruz

Kredi Kartı Borçlarının Yapılandırılması

Normalde, her banka müşterisi için kredi kart yapılandırma sistemlerinde farklı alternatifler sundukları görülmektedir. Bu alternatifler açısından, mevcut borcunuzu 48 aya varan taksitlere bölerek geri ödeme yapmaya başlayabilirsiniz. Ancak, kredi puanınızın düşmemesini sağlamak için, bankaların kullandıkları yapılandırma alternatiflerine uyum sağlayarak borçların gününde ödenmesinin önemini bir kez daha hatırlatmamız gerekiyor.

Kredi borcunuzu, bankanıza direkt başvuruda bulunabileceğiniz gibi, telefon şubelerinden de talep ile başvuru yaparak yapılandırma imkanınız olabilmektedir.

Kredi Kartı Borç Yapılandırmasına Başvurmak

Kredi kartı borcu, şubelerden ya da telefon bankacılığından başvurular ile yapılandırma işlemine tabi tutulabiliyor. Ancak her bankanın çağrı merkezlerinden alamadığınız bu hizmet nedeniyle, bazı bankalarda mutlaka şube başvuruları yapmanız gerekiyor. 1-2 iş günü içinde başvurunuz tamamlanır ve taksitleriniz belirlenerek ödemelerinizi yapmaya başlayabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Cansu Ciğerli
KrediBir Editör Şefi. Soru ve Görüşleriniz için: [email protected]

Diğer yazılar

- reklam-

Rastgele kredi yazıları