Cuma, Ocak 28, 2022

Kredi Kartı Numarası Kaç Hanelidir? Nerede Yazıyor?

güncellendi: Cansu Ciğerli

Kredi kartı numarası çoğu kart kullanıcısının merak ettiği şeyler arasında yer alıyor. Kart üstündeki numaralar ne anlama geliyor, kaç haneli olur? kart numarası nedir? tüm detaylar…

Kart Numarası

Günümüzde her türlü alışveriş işlemlerimiz için kullandığımız ve her geçen gün kullanımı daha da yaygınlaşan kredi kartları hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir. Artık herk kişinin bir hatta birden fazla kredi kartı bulunmakta zaman zaman bunun bir prestij haline geldiği bile görülmektedir.

Her türlü alışverişimizi nakit veya taksitli olarak gerçekleştirebildiğimiz bu kartlar bankalar tarafından hazırlanmakta ve tüketicilerinin kullanımına sunulmaktadır. Bu kartların kullanıma tahsis edilmesi ile birlikte bir çok kullanma koşulunu da kabul etmiş olmaktayız.

Kredi kartı ve alışveriş kartlarının ön yüzlerinin üzerinde bir takım bilgiler bulunmaktadır. Bunlar, Ad Soyad, Kartın son kullanım tarihi ve 4’erli gruplar halinde 16 haneden oluşan bir rakamdır. Bu rakama kart numarası adı verilmektedir. Bu bilgiler arasında en çok merak edilen bu 16 haneli sayının neye göre üretildiği ve ne anlama geldiğidir.

Kredi Kartı Numarası

Kredi kartının numarası mı varmış? Acaba kredi kartı numarası nedir? Kredi kartı numarası kaç haneli olur, nerede yazar? sorularını düşünebilirsiniz. Evet bu sıraladığımız tüm sorular elinizdeki küçük kartın üzerinde bulunmaktadır.

Kaç Haneli olur?

Kredi Kartları 16 haneli olur ve kartın ön yüzünde yer alır.

Kredi kartı numarası kartın ön yüzünde hem de arka yüzünde bulunmaktadır. Ön yüzde 16 haneli rakam bulunmakta, arka yüzde de 3 haneli rakam bulunmaktadır. Kredi kartlarının ön yüzünde yer alan 16 hanenin her bir rakamının bir takım anlamı bulunmaktadır. Bu anlamlar tüm dünyada aynı anlama gelmektedir. Bu şekilde çok daha kontrol edilebilir ve karışıklığa yol açmayacak şekilde düzenlenebilir.  Sonuçta aynı kart numarasından bir tane daha olması bir çok karışıklığa yol açacağı bir gerçektir.

ilginizi çekebilir  Kredi Kartı Borcu Taksitlendirme Nasıl Yapılır?
kredi kartı örneği. kredi kartı numarası kaynak: https://www.qnbfinansbank.enpara.com/

Kredi Kartının ilk Rakamı Ne Anlama geliyor?

Kredi Kartınızın ilk rakamı kullanıldığı sektörü simgeler. işte anlamları;

 • 1 ve 2 ise hava yolları kartı
 • 3 ise eğlence ve seyahat sektörü kartı
 • 4 ve 5 ise finans kuruluşu ve banka kartı
 • 6 ise banka ticari kartı
 • 7 ise petrol sektörü kartı
 • 8 ise telekomünikasyon sektörü kartı
 • 9 ise uluslararası kart anlamına gelmektedir.

Kredi Kartının İlk 6 Rakamı Ne anlama gelir?

Kredi kartları üzerinde bulunan ilk altı rakam öncelikle bu kartın hangi banka tarafından verildiğini ifade etmektedir. Bu bölüme prefix adı da verilmektedir.
İlk 6 rakam eğer,

 • 34 rakamı ile başlıyor ise Amex kartı demektir.
 • 4 rakamı ile başlayan kartlar Visa kartıdır.
 • 51 ve 55 rakamı ile başlayan kartlar Mastercardlarıdır
 • 6011, 644 ve 65 rakamı ile başlayan kartlar Discover kartları demektir.

Kredi Kartının 3 ve 4. Rakamı Ne Anlama Gelir?

Kredi kartının 3 ve 4. rakamları o kredi kartının tipini belirlemektedir. Bu kartın ticari bir kart mı olduğunu yoksa kişisel bir kart mı olduğunu belirler.

Kredi Kartının 5 ve 11. Sayıları Arası Rakamlar Ne Anlama Gelir?

Bu sayılar o kredi kartı sahibinin o kart ile ilgili olarak sahip olduğu banka hesap numarasını ifade etmektedir. Bu numara ile o kişinin banka hesabı bildirilmektedir.

Kredi Kartının 12, 13 ve 14. Sayılar Ne Anlama Gelir?

Bu sayılar sadece o kart ile ilgili hesap numarasını anlatmaktadır.

Kredi Kartının 5 ve 17. Sayıları Arasındaki Rakamlar Ne Anlama Gelir?

5 ile 17. sayı arasındaki dizi o karta sahip olan kişi için özel tanımlanır. Bu sayı dizisi ile o kartın sahibi olan kişi bulunabilir. Bu kişi de zaten ene aynı kartın üzerinde ismi yazan kişi ile aynı olacaktır.

Kredi Kartının Son Rakamı Ne Anlama Gelmektedir?

Bu rakam Chek Digit veya kontrol numarası anlamına gelmektedir. Bu numara farklı yöntemler ile kredi kartı numarasının tamamının kontrolünü yapar.

ilginizi çekebilir  Bütün Bankalardan Eli Boş Dönenlere Nakit Para

Kredi Kartının 7. ve 15. sayıları Ne Anlama Gelmektedir?

Bu sayı grubu kontrol numarasının bir önce rakamında son bulmaktadır. 9 adet rakam dizisi ilgili bankanın o müşteri için atamış olduğu numaradır.
Görüldüğü gibi farklı kombinasyonlar içerisinde oluşan gruplar farklı farklı anlamlar içermektedir. Bu şekilde dünyadaki milyonlarca kart birbirinin aynı olmadan üretilebilmektedir. Bu durum güvenlik açısından gerekli bir durumdur.

Bu bilgilerin artık ne anlama geldiği tamamı ile anlatılmıştır. Bu şekilde sanal alışverişlerde hangi bilgiyi vererek aslında karşı tarafa neyi iletmiş olduğunuzu bilir hale geldiniz. Hangi bilginin art niyet ile kullanılabileceğini de anlayabilirsiniz.

yazı içinde kullanılan görsel kaynağı: enpara.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Diğer yazılar

- reklam-

Rastgele kredi yazıları