Salı, Ekim 26, 2021

Kredi Notu Hakkında 10 Şehir Efsanesi

Herhangi bir ihtiyaç için kredi çekmek isteyen kişiler bankalardan kredi çekme talebinde bulunmadan önce ilk olarak bazı araştırmalar yapmaktadırlar. Yapılan bu araştırmalar sonucu kredi hesaplamada ki etken faktörler hakkına bazı doğru bilinen yanlışlar sebebiyle umutsuzluğa kapılmaktadırlar. Doğru bilinen kredi notu hakkında 10 şehir efsanesi ise şunlardır.

  1. Kredi Skorundaki Kredi Notu Raporu Bakılacak Olan Tek Önemli Etkendir.

Kredi notu kredi çekmek için önemli unsurlardan bir tanesidir. Ancak kredi skorundaki tek etkin rol oynayan husus bu değildir. Ayrıca kredi raporunu kontrol etmeniz durumun da aynı zaman da hesabınızı da gerçekleştirilen işlemleri de incelemiş oluyorsunuz.

  1. Geliriniz Kredi Notunuzu Etkilemektedir

Bu bilgi genel olarak doğrudur. Ancak burada önemli olan husus aylık gelirinizin yüksek olması değil düzenli olarak bir gelirinizin olması gerekmektedir. Aylık gelirinizin düzenli olması demek kredi borcunuzu her ay düzenli olarak ödemeniz anlamına gelmektedir. Bu sebepten dolayı bankalar gelir düzeyinizden çok aylık geliriniz düzenli olup olmadığına bakmaktadır.

  1. Kredi Notunuzu Sürekli Kontrol Etmek Kredi Skorunuzun Düşmesi Anlamına Gelmektedir.

En büyük şehir efsanelerinden biri olan bu bilgi kesinlikle yanlış bir bilgidir. Banka müşterilerinin kredi notlarını sorgulaması halinde herhangi bir cezai yaptırımı bulunmamaktadır. Ancak birden fazla bankaya kredi başvurusu yapmanız durumun da kredi notunuz düşmektedir. Bu sebebi ise birden fazla bankaya kredi çekme talebiniz şüpheli işlem olarak algılanmasından kaynaklan maktadır.

  1. Kredi Kullanmamak Aynı Zamanda İyi bir Kredi Notu Anlamına gelir.

Bu bilgide doğru bilinen yanlışlardan bir tanesidir. Kredi kullanmamış olmanız sizlere iyi bir kredi notu kazandırmaz. Çünkü bankalar kredi notunu hesaplarken daha önceden çekmiş olduğunuz kredi taksitlerini düzenli olarak yatırıp yatırmadığınızı kontrol ettikten sonra kredi notunuzu vermektedir. Eğer geçmişte çekmiş olduğunuz kredi taksitlerini düzenli bir şekilde yatırmış sanız kredi notunuz buna istinaden yüksek olacaktır. Ancak kredi taksitlerini düzensiz bir şekilde yatırmamış sanız kredi notunuz düşük olacak tır. Daha önce kredi kullanmamış olmanız durumunda ise kredi notunuz nötr olarak baz alınacaktır.

  1. Kredi Kartının Fazla Olması Kredi Puanınızı Yükseltmektedir.

Kredi kartının fazla olması ve sık kullanımı kredi notunuza büyük oranda etki etmektedir. Ancak diğer birçok durum da olduğu gibi bu durumda da önemi olan kredi kartınızın fazla olması değil ödemelerinizi düzenli ve zamanın yatırıyor olmanızdır.

  1. Kredinizi Yapılandırdığınızda Olumsuz Ödeme Geçmişiniz Silinmektedir.

Kredi borçlarınızı yapılandırmanız durumun da kredi borcunuzun bir kısmı silinmektedir. Ancak borcunuzun silinmesi demek düzensiz ödeme geçmişinizin silinmesi anlamına gelmemektedir.

  1. Kötü bir Kredi Puanı Kredi Kullanamama Anlamına Gelmektedir.

Bu bilgi büyük oranda doğru bir bilgidir. Kötü bir kredi puanına sahip olan kişiler kredi çekme aşamasında büyük oranda sıkıntılar çekmektedir. Ancak bu durum kredi çekmelerini tam olarak engellememektedir. Kötü kredi puanına sahip olan kişiler daha düşük kredi miktarları çeke bilirler.

  1. Kredi Puanı Yalnızca Kredi Kullanımlarında Önemlidir.

Bu bilgide büyük oranda doğrudur. Kredi skoru genel olarak kredi çekme talebinde göz önünde bulundurulmaktadır. Bu sebepten dolayı kredi notunuzu sürekli olarak yükseltmeniz durumunda ihtiyaç durumunda kredi çekme işleminiz kesin olarak gerçekleştire bilirsiniz.

  1. Banka Hesapları Ve Yatırımlarınızın Yönetimi Kredi Puanını Etkiler.

Bu bilgide bir diğer şehir efsanesidir. Kredi puanınız kredi ödeme geçmişiniz ile eş orantılıdır. Kredi ödeme geçmişiniz iyi ise kredi puanınız yüksek olur.

  1. Kredi Skorunda Hata Olmaz Olsa Dahi Yapacak Bir şey Bulunmamaktadır.

Buda kısmen yanlış bir bilgidir. Her insan hata yapabilir bu durum kredi skorunu hesaplamada da geçerlidir. Yapılan yanlış hesaplamaya ise bankanız ile iletişime geçerek düzenlenme talep edebilirsiniz.

ilginizi çekebilir  Kredi İhtiyaçlarınızda Kredi Notunun Etkisi
ilginizi çekebilir  Kredi Başvurusu Yapmak Kredi Puanı Düşürür Mü ?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Cansu Ciğerli
KrediBir Editör Şefi. Soru ve Görüşleriniz için: [email protected]

Diğer yazılar

- reklam-

Rastgele kredi yazıları