Cuma, Ocak 28, 2022

Kredi Notu Ne Zaman Yenilenir ?

güncellendi: Cansu Ciğerli

Bir kredi raporu nedir ? Kredi raporu, kredi ya da krediler, kredi limiti ve kredi tutarı ve geri ödeme geçmişinizle birlikte size verilen kurumun adı da dahil olmak üzere kredi faaliyetinizi kaydeder. Borç temerrütleri, iflas, geciken borç ile ilgili yasal işlemlerin kayıtları varsa, bunlar kredi raporunuzda da görünecektir. Kredi notu ne zaman yenilenir?

Kredi Raporu

Kredi raporundaki bilgiler nasıl geldi? Bilgi düzenli olarak güncellenecek mi? Her ay, Ring İttifak üyeleri bankalar ve finansal kurumlar dahil kredi hesap kayıtlarınızı bize gönderecektir. Her birinin bilgi göndermesi için bir zaman çizelgesi vardır, bu nedenle kredi geçmişiniz ve puanlarınız bir ayda değişebilir. Kredi raporum krediyle ilgili olmayan bilgiler içeriyor mu diye sorulmaktadır. Evet. Kredi raporu, geçmişte, kişisel kayıtlar, adresler ve telefon numaraları gibi bazı kişisel verilerinizi de kaydeder. Kredi Raporlama ve Uyarı Servisi, kredi raporlarına her zaman, her yerde erişmenizi sağlar, ancak küçük ayarlamalar konusunda endişelenmeyin. Skor sadece mali tablolarınızı yönetme şeklinizi yansıtır. Zaman içinde geri ödeme, düşük bakiyelerin korunması ve aşırı borçlanmama kredi durumunuzu geri kazanmanıza ve puanınızı arttırmanıza yardımcı olabilir.

Kişisel Kredi Raporlaması Neden Gereklidir ?

Örneğin, bir ipotek veya araba kredisi, hatta yeni bir kredi kartı gibi kredi için başvurduğunuzda, bankalar veya finans kurumları güvenilir bir müşteri olup olmadığını değerlendirmeye almaktadır. Bu yüzden için kredi raporuna atıfta bulunacaklardır. Raporda yer alan bilgilerin çoğu özel bilgidir, bu nedenle borç veren kurum tüm detayları göremez. Borç veren, finansal bilgilerinizi özetleyen bir kredi notu olan bu detaylardan hesaplanan bir derecelendirme de alacaktır.

Kredi Raporundaki Olumsuz Ve Olumlu Bilgiler Ne kadar Süre Saklanacak

ilginizi çekebilir  Kredi Almak İçin Başkasına Muhtaç Değilsiniz

Genel olarak, kredi raporundaki olumsuz bilgiler, hesabın kaldırılmasından sonra 5 yıl sonra silinecek ve iflas kaydı 8 yıl süreyle saklanacaktır. İlgili hesap iptal edildikten 5 yıl sonrasına kadar olumlu bilgiler raporda tutulur. Pozitif bilgiler, ipotek ve otomatik krediler gibi sabit geri ödeme koşullarına sahip ipotekleri içerir. Döner kredi hesabının kredi kartı gibi olumlu bilgisine gelince, ilgili hesabı iptal edene kadar raporda kalacaktır. Kredi sağlayıcılar bir kredi başvurusu yaptığınızda veya kredi sağlayıcınız size kredi sağladığında, kredi durumunuzu anlamak ve incelemek için kredi raporunuzu gözden geçirmelisiniz

Kredi puanını hesaplamak için borçlunun durumunuza benzer verilerini karşılaştırırız. Süreçte, çok fazla veriyi analiz ettikten sonra bir derecelendirme aldık. Temel olarak, skoru hesaplamak için yaklaşık 6 aylık bir kredi geçmişi yeterlidir. Kredi geçmişiniz arttıkça, puan geri ödeme alışkanlıklarınızla birlikte yukarı ve aşağı doğru ayarlanacaktır.

Hesap Sayısı

Puanlarımdan en çok etkilenen nedir? Geri ödeme geçmişi, kredi puanlamada en etkili faktördür çünkü vadesi geçmiş ödemeleriniz olup olmadığı gibi, finansallarınızı nasıl yönettiğinizi gösterir. Kredi geçmişiniz çok önemlidir çünkü yönetilen hesabınızın tarihini, son geri ödeme tarihini ve gecikmiş geri ödeme geçmişini gösterir. Bir kredi portföyü kredi kartları ve ipotekler gibi sahip olduğunuz farklı kredi türlerini içerir. Ayrıca, sahip olduğunuz hesap sayısı da puanınızı etkileyecektir

Kredi Raporu

Finansman yönetimi karmaşık olabilir, ancak kredi puanınızı anlamak çok daha basittir. Herhangi bir kredi hesabınız varsa kredi kartı veya kredi gibi veya kredi başvurusunda bulunmuşsanız, kişisel bir kredi raporunuz vardır. Kredi raporu finansal alışkanlıklarınızı kaydeder ve bilgiler filtrelenir ve hesaplanır ve bir skor hesaplanır. Gelecekte, kredi başvurusunda bulunursanız, kredi veren, kredi raporunuzu halka ile inceleyecek ve kredi veya kredi başvurunuzu onaylayıp onaylamamaya karar vermek için referans olarak kullanacaktır. Geri ödeme tarihi, özet bakiyesi, kredi geçmişinin uzunluğu, kredi hesabının türü ve yeni açılan kredi hesabı, kredi puanınız da hesaplanır. Skor, A ile en yüksek olmak üzere A’dan J’ye 10 seviyeye ayrılmıştır.

ilginizi çekebilir  Kolay Kredi İmkanı

2 YORUMLAR

  1. Benim bildiğim kadarıyla bankadaki siciliniz 5 yılda bir yenileniyor. Yani kötü kredi notunuz varsa veya kara listedeyseniz 5 sene sonra affediliyorsunuz

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Cansu Ciğerli
KrediBir Editör Şefi. Soru ve Görüşleriniz için: [email protected]

Diğer yazılar

- reklam-

Rastgele kredi yazıları