Çarşamba, Aralık 8, 2021

Kredi Notu Ücretsiz Nasıl Öğrenilir?

Kullandığınız bankanın mobil uygulamasını kullanıyorsanız kolaylıkla kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Ayrıca Kredi notu öğrenmek için oluşturulmuş ve tüm bankalar tarafından ortak olarak kullanılan bir sistem bulunmaktadır. Kredi notu ücretsiz nasıl öğrenilir merak ediyorsanız bu sistemden yardım alabilirsiniz.

Kredi kodu herhangi bankadan kredi çekmek istediğinizde sizin geçmişte yapmış olduğunuz harcamalar ve ödemeleri baz alarak oluşturulan bir referans notudur. Kredi notunuzu tüm bankalardan öğrenme imkanınız vardır. Kredi notunuzu müşterisi olmadığınız bankadan bile öğrenmeniz mümkün çünkü bu notlar ortak bir havuzda toplanmaktadır.

Findeks Kredi Notu Nedir?

Findeks Kredi notu sizin ev veya araba almak için bankadan kredi başvurusu için talepte bulunduğunuzda bankanın size kredi verip vermeyeceğine karar vermesine yarayan nottur. Kredi notu düşük kişilere kredi verilmemektedir. Az riskli gruba girseniz bile krediler yüksek faizden verilmektedir. Düşük faizden kredi almak isterseniz kredi notunuzu çok fazla yükseltmeniz gerekir.

Kredi Notu Ücretsiz Olarak Nasıl Öğrenilir?

Kredi notları 0 ile 1400 arasında sıralanan bir puanlama çeşididir. Bu arada aldığınız puan bankaya borcunuz olup olmadığı, ödemelerinizi düzenli bir şekilde yapıp yapmadığınız konusunda değişim göstermektedir. Kredi notunuzu bankanın müşteri hizmetlerinden veya doğrudan bankaya giderek öğrenme şansınız vardır. Kredi notları para ile öğrenilen bir şey değildir dilediğiniz zaman ücretsiz olarak kredi notunuzu öğrenmeye hakkınız vardır.

Cep Telefonları ile Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Cep telefonu kullanımının artmasıyla bütün bankaların mobil uygulamaları çıkmıştır ve birçok işlemin mobilden hızlı bir şekilde yapılması sağlanmıştır. Para gönderme, hesap açma, kapatma, kart başvurusunda bulunma gibi aklınıza gelebilecek her türlü işlem bankaların mobil uygulamasından da yapılabilmektedir. Halde böyle olunca cep telefonlarından kredi notunu öğrenme de olanaklıdır. Hatta kredi notunuz yüksekse hiç bankaya gitmeden direk mobil uygulama sayesinden kredi çekmeniz bile mümkündür. Yapmanız gereken kullandığınız bankanın mobil uygulamasını indirmek ve müşteri numaranız ile giriş yapmak. Ardından ana menüde çıkan kredi bölümüne tıklayarak istediğiniz bilgiyi kolaylıkla alabilirsiniz.

ilginizi çekebilir  Borç Veren Kişiler

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Kredi notunu yükseltmek bir hayli zordur. Çünkü çok uzun mana almaktadır. Örneğin kredi kartı borçlarınızı ödemediniz ve uyarılara rağmen ödememeye devam ettiniz. Bu durumda isminiz kara listeye alınır ve kredi notunuz düşürülür. Bu da hangi bankadan olursa olunsun kredi çekerken karşınıza çıkacaktır. Kredi notunuzu yükseltmek için kredi kartı harcamalarınızı günü gününe ödemeniz ve hiçbir zaman aksatmamanız gerekir. Uzun bir süre bu şekilde kullandıktan sonra kredi notunuz yavaş yavaş yükselecektir. Buna ilave olarak bankada vadeli bir hesap açıp uzun süre o bankada vadede bekletmek gerekmektedir. Bu şekilde bir süre geçtikten sonra kredi notunuzun yükseldiğiniz siz de göreceksiniz.

Kredi Notunuz Kaç Olmalıdır?

Kredi çekebilmek için çeşitli puan gruplandırmaları yapılmıştır. Bu gruplar sayesinde sizin hangi bankadan ne kadar fazla kredi çekebileceğiniz belirlenmiştir. 5 grup vardır. Bu gruplardan ilki 0-500 puan arasında olan gruptur. By puan oldukça düşüktür ve kredi çekmek için yeterli değildir. Diğer bir grup 500-800 puanları arasındadır. Bu grubun kredi alma taleplerine risk ile bakılır. İpotek veya kefil göstererek kredi alabilecek kişiler bu gruptadır. Diğer grup 800-1100 puan arasındadır. Bu grupta olanların kredi alması muhtemeldir. Az riskli grup olarak değerlendirilir. 1100-1400 arası olan grup ise borçlarını zamanında ödeyebilecek gelire sahip olan kredi alabilecek gruptur. 1400 ve üzeri puanda olanlar ise tüm bankalardan krediyi düşük faizle alabilirler.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Cansu Ciğerli
KrediBir Editör Şefi. Soru ve Görüşleriniz için: [email protected]

Diğer yazılar

- reklam-

Rastgele kredi yazıları