Kredi Notuna Bakmayan Bankalar

1
1889

Bankalar tarafından sağlanmakta olan ve farklı isimlerle müşterilere sunulan pek çok kredi çeşidi bulunmaktadır. Hangi adla ifade edilirse edilsin, kullanım amacı ne olursa olsun; bunların hepsi birer ihtiyaç kredisidir. Kredi talep edilmesi durumunda da en önemli etken; kişisin finansal geçmişidir. Finansal geçmişle kastedilen; kişinin bugüne kadar kullandığı kredi ve kredi kartlarının geri ödemelerinde sorun yaşayıp yaşamadığı, borçlarından dolayı yasal takibe uğrayıp uğramadığıdır. Geçmişten bugüne kadar yapılan finansal işlemler de; kredi notu ile daha özetli ve anlaşılabilir şekilde ifade edilir.

Sponsor

Kredi Notu Basamakları ve Risk Oranları

Bankalar, kendilerine gelen kredi kullanım taleplerini incelerken, başvuru sahibinin risklilik durumunu anlamak için kredi notuna bakarlar. Bu not; az riskliden çok riskliye şeklinde belli kategorilerden oluşur;

 • 0 – 799 Çok riskli müşteri kategorisi
 • 800 – 1299 Orta riskli müşteri kategorisi
 • 1300 – 1499 Az riskli müşteri kategorisi
 • 1500 – 1699 İyi müşteri kategorisi
 • 1700 – 1900 Çok iyi müşteri kategorisi

Bu kategorilere göre kredi başvuruları, olumlu ya da olumsuz olarak sonuçlandırılır. Bu notlar aynı zamanda bankaların, verecekleri kredinin kendilerine geri ödenmesi ya da ödenememesi riskini belirten bir göstergedir. Bu nedenle; kredi notuna bakmayan bankalar gibi durum ya da algı söz konusu olmamalıdır.

Kredi Notu Nereden Öğrenilebilir?

Kredi notları daha önceki dönemlerde sadece banka ve finansal kurumlarca sorgulanabilirken, bugün kişi ya da kuruluşlar kendi kredi notlarını ve isterlerse daha detaylı finansal raporları; findeks.com adresinden, hizmet ücreti karşılında öğrenebilirler. Findeks, Kredi Kayıt Bürosu tarafından sunulan bir hizmettir.

Düşük Kredi Notu Yükseltilebilir mi?

Düşük kredi notunu zaman içinde yükseltmek mümkündür. Ama öncelikle; eski dönemlerden kalmış herhangi bir kredi ya da kredi kart borcu varsa, bunun ödemesi yapılmalıdır. Gerekli olması durumunda, eski borcun yeniden yapılandırılması talep edilebilir. Bunun için bankaya başvurmak ve mevcut şartlara göre yeni ödeme planı oluşturmak genelde olumlu sonuç vermektedir. Aynı zamanda bu; çalışılan banka ya da bankalarla güven tazeleyici ve olumlu olarak kabul edilen bir adımdır. Eskinin temizliği yapıldıktan sonra, kredi notunu yükseltmek için atılması gereken adımlar;

 • Banka hesabında sürekli para tutulması ve bunun zaman içinde artırılması,
 • Bankanın kredi kartlarının kullanımında, geri ödemede gecikme yapılmaması,
 • Düzenli ödemesi yapılan faturalar için düzenli ödeme talimatı verilmesi,
 • Bankanın; kredi ya da kredi kartı dışında yer alan diğer hizmet ya da ürünlerinden de faydalanılması, bir süre sona kredi notunun yükselmesine neden olacaktır. Bu aşamaya gelindiğinde, kredi başvuruları da daha kolay ve sorunsuz olarak onaylanabilir.
ilginizi çekebilir  Acil Nakite İhtiyacı Olanlar Buraya

Kredi Notuna Bakmayan Bankalar

Düşük kredi nota sahip olan müşteriler, bankalar için riskli gruptur ve kolay kolay kredi başvurularına olumlu cevap alamazlar. Ama tamamen imkansız da değildir. Durum ve yeniden değerlendirmelere göre; az riskli kredi notuna kredi veren bankalar veya 800 puana kredi veren bankalar olabilir. Ancak bunun için banka ek taleplerde bulunabilir, onay şartlarını zorlaştırabilir.

Düşük Kredi Notuna Kredi Onayı Veren Bankalar

Düşük ya da riskli grupta yer alanların kredi başvurularında, banka kendi açısından riski en alt seviyeye indirmek için; kredi şartlarında değişiklik yapabilir ve ek teminatlar isteyebilir. Bunlar kısaca şu şekilde sıralanabilir;

 • Kredi talep edenden gayrimenkul ya da menkul teminatı ve bunlara ipotek konulması istenebilir.
 • Kredi için gelir durumu ya da maddi durumunun iyi olduğu ispatlanabilir bir kefil gösterilmesi talep edilebilir.
 • Talep edilen kredi miktarının tamamı yerine bir kısmı için onay verilebilir.
 • Kredi vadesi yani, geri ödeme süresi; talep edilenden daha kısa tutulabilir.
 • Kredi faiz oranında değişiklik yapılabilir.

Özellikler riskli grupta bulunan kişilerin kredi taleplerinin incelenmesi, onay ya da onaylanmaması takdiri bankalara göre değişiklik gösterebilir. Bu nedenle; kredi sicili bozuk olana kredi veren bankalar hangileri sorusuna kesin bir yanıt vermek imkansızdır.

Ancak, bilindiği üzere kredi alımı; bankalar dışında yer alan diğer finans kuruluşlarından da yapılabilmektedir. Fakat genel olarak bu tip finans kuruluşlarının ( BDDK üyesi olan ) verdikleri kredinin bir kullanım amacı ya da şartı olabilir; araç kredisi, ev kredisi, mağaza harcama kredisi gibi.

Önceki İçerikEn Uygun Kredi Veren Bankalar
Sonraki İçerikKosgeb Kredi Şartları

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.