Çarşamba, Aralık 8, 2021

Kredi notunu yükseltmek için yapmanız gerekenler

İnsanlar bazen ihtiyaçları olduğu için bazen de bir mal edinebilmek için kredi almak ister. Ev ve araba fiyatları çok yüksek olduğu ve insanların da buna maddi durumu yetmediği için pek çok kişi kredi yolu ile mal edinmeyi tercih ediyor. Durum böyle olunca da bilinçsiz borçlanmalar artıyor ve insanlar bazen aldığı krediyi ödeyemez hale geliyor. Bu da kredi notunun kötü etkilenmesine ve bankaların gerektiği zaman kendisine kredi vermemesine yol açıyor.

Kredi Notunu Olumsuz Etkileyen Faktörler

Kredi çekmek istiyorsanız bunun için kredi notunuzun yeterli düzeyde olması gerekir. Kredi notu ise, bankalara olan tüm kredi ve kredi kartı borçlarınızı, faturalarınızı, vergi ya da hatalarınızı düzenli ödeyip ödemediğinize göre banka tarafından belirlenir. Bir süre kredi kartı borcunuzun büyük bir kısmını ya da hiç ödeyemediyseniz bu sizin kredi notunuza ekşi olarak yansır. Bankalarla yaptığınız tüm işlemler kredi notunuzun değişmesinde etkilidir. Kredi notunu yükseltmek için yapmanız gerekenler özellikle de ödemelerinizi düzenli ve doğru bir şekilde yaptığınız zaman kredi notunuz zamanla düzelir. Kredi notunun ne zaman düzeleceğini kestirmek çok mümkün değildir. Çünkü bankalar belirli periyotlarda sizin borçlarımızı ödeyip ödemediğinize ve banka ile ne kadar çok işlem yaptığınıza bakarak kredi notunuzu günceller.

Kredi Notu Nasıl Belirlenir?

Kredi notunuzun kötü olması tüm bankalar için geçerlidir ve bu durumda hiçbir bankadan kredi alamaz ve borçlanma yapamazsınız. Pek çok insan kredi notu nasıl yükselir sorusunun cevabını arıyor. Bankalar, kredi notu sayesinde kişinin borcuna sadık olup olmadığını ölçüyor. Bu nedenle kredi notunuz düşük ise ve adınıza açılmış bir icra davası var ise bu bankalardaki sicilinizi olumsuz yönde etkiler. Kredi notu kötü olan bir kişi, belirli bir süre borçlarını düzenli ve tam ödeyememiş olduğu için bankalar bu kişilere daha temkinli yaklaşır. Uzun bir süre kredi ya da kredi kartı borcunuzu ödemediğiniz zaman bankaların kara listesinde yerinizi alabilir ve kredi çekme talebinde bulunduğunuz zaman bankalar tarafından bu durumda red cevabı alabilirsiniz. Bu nedenle olabildiğince ödemelerinizi düzenli bir şekilde yapmaya gayret göstermelisiniz.

ilginizi çekebilir  Kobi Kredisi Nedir ?

KKB Konut Nasıl Yükseltilir ?

Bankaların gözündeki kötü sicilinizi düzeltmek ve kredi notunuzu en kısa süre içinde yükseltmek istiyorsanız bankalar ile daha çok iş yapmaya özen göstermeli, ödemelerinizi bir gün bile geciktirmeden yapmaya dikkat etmeli, kredi kartı borcunuzun en azından dönem borcunu ödemeli, dönem borcunun hepsini ödeyemeyecekseniz asgari tutarını ödemelisiniz. Bankalar mükelleflerinin bankalar üzerindeki geçmiş sicilini inceler ve bu sicile göre kredi verip vermeyeceğine karar verir. Bankalar üzerindeki siciliniz çok iyi değilse kkb notu nasıl yükseltilir bunu bilmeli ve buna göre davranmalısınız. Eğer bir banka kredi notunuz düşük olduğu ve bunun için kredi talebiniz reddedildiğini söylüyorsa diğer bankalarda da bu durumun geçerli olacağını unutmamalısınız. Kredi ve kredi kartı borçları kadar düzenli ödediğiniz faturalarınız da kredi notunuzu etkiler.

Düşük kredi notunuzu arttırmak için öncelikle daha önceden herhangi bir bankadan aldığınız bir kredi var ise onu bitmedi gereken zamanda bitirmeye özen göstermelisiniz. Bunu kolaylaştırmak için de kredi faizlerini ve aylık ödeme planlarını inceleyerek gelirinize uygun ve ödeyebileceğiniz kredi borcu altına girmelisiniz. Bunun yanında daha çok bankalar ile işlem yaparak kredi notunuzu daha kısa bir süre içinde yükseltebilirsiniz. Özellikle de bunun için düşük limitli bir kredi kartı alıp düzenli olarak ödemelerini yapabilirsiniz. Daha önce herhangi bir bankadan kredi almış ve bu kredinin borcunu zamanında bitirememiş iseniz bu bankalardaki sicilinize ekşi olarak yansır.

Kredi Notunu Yükseltmek için ne yapılır?

Kredi notunuza ve findex raporuna yansıyan bu kötü sicil 5 yıl süre sonunda ancak düzelebilir. Bu süre boyunca borcunuza sadık kalmaya ve ödeyebileceğiniz kadar borç altına girmeye özen göstermeniz gerekir. Bu sayede zamanla kredi notunuz düzelecek ve bankalardan yeniden kredi alabilecek duruma gelebileceksiniz. Kredi çekerken aylık ödeme tutarını karşılayıp karşılayamayacağınızı düşünerek ve buna göre vade seçeneğini belirleyerek kredi başvurusunda bulunmanız size ödeme kolaylığı sağlar. Bankalar üzerinden tüm faturalarınıza ödeme talimatı vererek kredi notunuzun yükselme aşamasını daha da hızlandırabilirsiniz. Bankalar ile olabildiğince yakın ilişkide olmaya özen göstererek bu süreci daha da kısaltabilirsiniz.

ilginizi çekebilir  Eşimin Kredi Notu Kredi Çekmemi Engeller mi?

1 Yorum

  1. Kredi kartı ödemelerini ve kredi ödemelerini zamanından önce yapmak büyük avantaj sağlıyor. Ayrıca vadesiz hesabınızda da sürekli hareket olmalı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tuğba Canelimden
Soru ve Görüşleriniz için: [email protected]

Diğer yazılar

- reklam-

Rastgele kredi yazıları