Salı, Ekim 26, 2021

Kredi Öncesi Kendinize 5 Soru

Krediler nakit ihtiyaçlarımızı karşılamak amacıyla kullandığımız bir yöntemdir. Konut, taşıt, ticari ve ihtiyaç şeklinde türlere ayrılır. En yüksek batık oranına sahip olan türü ise ihtiyaç kredisidir. Hemen her durumda, kredi almanın pek çok nedeni mevcuttur. Ödemelerde sıkıntı yaşamamak için, ihtiyaç kredisi alımı için başvuru yapılacağı zaman dikkat etmeniz gereken bazı noktalar bulunuyor. İşte, kredi öncesi kendinize 5 soru ve cevapları:

1-Hangi Kredi Türüne Başvuru Yapmalıyım ?

Öncelik olarak hangi tür kredinin kendimize uygun olduğunu seçmemiz gerekmektedir. Bankalar, kredi talebinde bulunan kişilere çeşitli analiz uygular ve kişilerin gelir profiline en uygun tutarda vade seçeneklerini onlara sunmaya çalışırlar. Ancak ülkemizde kayıt dışı olan gelirlerin çok fazla olması ve banka sistemlerinin kredi alma talebinde bulunan kişilerin gelir durumunu iyi analiz edememesi; ihtiyaç kredilerine geri dönüşlerde çeşitli sıkıntıları doğurabiliyor. Bu sebeple bankalar, kredi alma talebinde bulunan kişilerin durumlarını çoğu zaman iyi bir şekilde analiz edemiyor ve talepte bulunan kişiler de kendi ödeme düzenini nasıl ayarlaması gerektiğini büyük çoğunlukla bilemiyor. Özellikle de ihtiyaç kredisinde, diğer kredi türlerinin aksine çoğunlukla teminat gösterilemediği için; batık oranı yüksek seyrediyor.

2- Aylık Ne Kadar Kredi Ödeyebilirim ?

Aylık olarak ne kadar kredi taksiti ödeme gücünüzün olduğu, kredi çekmek için başvuruda bulunmadan önce belirlemelisiniz. Ülkemizde, istisnalar hariç olarak çoğu banka; toplam aylık kredi ödemenizin gelirinizin yüzde ellisini geçmemesini talep ediyor. Dünya çapında büyük finans şirketleri tarafından kabul edilmiş oranlama aylık gelirinizin yüzde kırkı seviyesinde. Bu oranın konmuş olmasının sebebi de, kredi ödemeleri dışında kalan gelirinizle temel ihtiyaçlarınızı karşılayabilmenizdir. Ülkemizde ise, kayıt dışı gelirin yüksek durumda olması sebebiyle bu oran bazı bankalar tarafından genişletilmiş durumda. Bu sebeple uzmanlar; bankaların aylık ödemesi yüksek olan kredi vermiş olsalar dahi, kişilerin aylık şekilde düzenli gelirlerinin en fazla yüzde kırkına kadar kredi ödemesini öneriyor. Örneğin, aylık 2000 TL gelirli bir kişi, aylık en fazla olarak 800 TL kredi ödemesinde bulunmalıdır.

ilginizi çekebilir  Kredinin Bireysel Adresi Bu Makalede
ilginizi çekebilir  Senetle Borç Para Verilir?

3- Kredi Vadesi Seçimini Nasıl Yapmalıyım ?

Kredi başvurusunda bulunan ve alan her birey, kredisi ödemesini en kısa zamanda bitirmeyi ister. Ancak çoğu kişinin atladığı nokta; aylık ödenecek kredi miktarını arttırdıkça, temel ihtiyaç ve sosyal ihtiyaçlarımıza ayırmış olduğumuz bütçenin azalacak olmasıdır. Doğru vade yöntemiyle bu azalmayı hissetmeyebilirsiniz. Temel ve sosyal ihtiyaçlarınıza, aylık olarak ne kadar bütçe ayırabildiğinizi hesaplamanızın ardından; geriye kalan tutarı göz önüne alarak kedi vadesi belirlemek atılacak en doğru adımlardan biridir. Aylık kredi ödemelerinizde, zorlanacağınızı düşünüyorsanız; vadeyi uzatmalısınız. Ancak ihtiyaç kredileri için, çekilecek en uzun vadenin de 36 ay olduğunu gözden kaçırmamanız gerekir.

4-Çekebileceğim En Yüksek Kredi Tutarı Ne Kadar ?

Hesaplamış olduğunuz aylık kredi tutarıyla vadenizin çarpımına; tahmini olarak ödeyeceğiniz toplam faizi de eklediğiniz zaman, en yüksek oranda çekebileceğiniz kredi tutarını bulabilirsiniz. Ama ben ödeyebilirim diyerek ihtiyacınızdan çok daha fazla kredi çekmeniz yanlış bir durumdur. Bankadan aldığınız her ek tutarın aylık ve toplam şekilde ödemeleri ek yükü de beraberinde getirir. Öte yandan, ihtiyacınızdan az kredi çekmeniz durumunda; ilerleyen zamanlarda ilk kredi yetmediği için ikinci bir kredi çekmenize sebep olmaktadır. Bu da iki krediyi birden aynı anda ödemenize ve sizi zor bir duruma sokmasına neden olabilir. En doğru seçenek, ihtiyacınız olan tutarı net bir biçimde belirlemek ve ihtiyacınız olan miktar kadar kredi talebinde bulunmaktır.

5-Kredi Süreci Boyunca Çıkabilecek Masraflar Neler ?

Kredi süreci boyunca, karşınıza çıkabilecek tüm masrafların hesaplanabilmesi; bahsettiğimiz hesaplamaların içinde en zor olanıdır. Masrafları daha rahat bir biçimde hesaplamak için ise; tahmin edebildiğiniz ve tahmin edemediğiniz olmak üzere iki gruba ayırabilirsiniz. Tahmin edemediğiniz masraflar, doğal olarak hesaplanamıyor ancak ortalama olarak ek bir bütçe ayırmalısınız. Tahmin edilebilen ve düzenli olarak bütçe ayırmak durumunda kaldığınız masraflar ise, kredi alımı için giderler masrafına katılmalıdır. Aylık kredi ödemeleri buna göre hesaplanmalıdır.

ilginizi çekebilir  Bankalar Dışında Kredi Veren Yerler
ilginizi çekebilir  Kredi Başvurusu Yapmak Kredi Puanı Düşürür Mü ?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Cansu Ciğerli
KrediBir Editör Şefi. Soru ve Görüşleriniz için: [email protected]

Diğer yazılar

- reklam-

Rastgele kredi yazıları