Salı, Eylül 28, 2021

Kredi Sicili Nasıl Temizlenir ?

Bankaya yapmış olduğunuz ödemelerde gecikme olması halinde kredi siciliniz adına olumlu olmayan sonuçlar ortaya çıkmaktadır. Bu sebeple ödeme işlemlerini vaktinde yapmakta fayda vardır. Peki, kredi sicili nasıl temizlenir bununla ilgili bilgilerin bilinmesi gereklidir.

Kredi Başvurusu Yapmadan Dikkat Etmeniz Gerekenler

Kredi çekmek için başvuruda bulunmadan önce dikkat etmeniz gerekenlerin başında, kredi sicilinizin bozulmaması ve kredi ihtiyacınızın giderilmesi gelmektedir. İhtiyacınız olan kredi tutarını doğru bir şekilde belirlediğinizde ihtiyacınızı giderir, aylık ödemelerinizi ve vadeyi doğru belirlediğinizde kredinin ödemesini yaparken sıkıntı çekmez ve ödemede gecikme yaşamazsınız. Ödemede gecikme yaşamamak, kredi notunuzda yükselme sağlar ve kredi sicilinizi korur.

Kredi Sicili İle Kredi Notunun Arasındaki Farklar

Kredi sicili, bankalarla yaşamış olduğunuz bütün her şeyi içine alan bir raporu ifade etmektedir. Sicil raporunuzda yer alanlar, kredi limitleriniz, bütün kredileriniz, mevduat hesabınız ve kredi kartı limitlerinizdir. Bunların yanında ne kadar kredi limiti kullandığınız, hangi aralıklarla kredi borçlarınızın ödemesini yaptığınız, gecikmeye düşüp düşmediğiniz ve şu anda ne kadar miktarda borcunuzun bulunduğu gibi birçok bilgi bulunmaktadır. Kredi notunuza nazaran daha ayrıntılı bir rapor olmaktadır.

Kredi Notunuzun Belirlenmesi

Bankalarla bulunduğunuz ilişkinizin analizi ile kredi notunuz belirlenmektedir. Kredi karnenizi, önceden kullanmış olduğunuz kredilerin ve kredi kartlarınızın ödemeleri, gelir ve gider ile ilgili durumunuz, Bugüne kadar yapmış olduğunuz kredi başvuruları ve kredi kullanmadaki yoğunluğunuz oluşturmaktadır.

Kredi notu puan aralığı, 1-1900 arasında olmaktadır. Eğer kredi notunuz 900’ün altında ise bankalardan kredi alamayabilirsiniz. 1200 ve üstünde olan puan, kredi alabilmek için ideal puan aralığını oluşturmaktadır. Şayet puanınız 1500 ve üzerinde ise çok rahat bir şekilde kredi alabilirsiniz.

ilginizi çekebilir  Bankalar Dışında Kredi Veren Yerler

Kredi Sicilinde Kara Listeye Girmemek İçin Neler Yapmalıyız ?

Eğer kredi sicilinizde kara listedeyseniz, banka aracılığı ile yasal takip için sevkiniz yapılmış ve 90 gün süre ile kredi taksitinizin ödemesini yapmamışsınız demektir. Bunun önüne geçmek için ilk olarak, borçlanma yapmadan önce ödemelere dikkat ederek kredi başvurusunda bulunmanız gerekmektedir. Bu aşama bitmesinin ardından bankalar ile olan ilişkiye daha dikkat etmelisiniz. Bütün yapılandırma işlemlerinden faydalanmanız gerekmektedir. Şayet borcun hepsini ödeyemediğiniz bir durumda, tarihi en erken olan borcunuzun ödemesini yapmalısınız. Kredi kartınız için ise ekstrede mevcut olan asgari ödeme tutarını ödeyip gecikme işleminden kurtulmalısınız.

ilginizi çekebilir  Bankaların Kredileri Onaylamama Nedenleri

Eğer banka siciliniz olumsuz ise, 5 yıl gibi bir süre ile kredinizde bulunan sicilin silinmesini beklemek ve bankalar ile bir başka yasal takip süreci yaşamamak yapmanız gereken en doğru şey olacaktır. Takip eden süreç içerisinde de borcunuzun vaktinde ödemesini yaparak kredi notunuzu yükseltebilirsiniz.

Kredi Sicilinizi Temizlemek İçin Neler yapmalısınız ?

İlk olarak borçlarınızı ödeyebilmek için bankaların yapılandırma alternatiflerini değerlendirmeniz yerinde olacaktır. Kredi siciliniz bozulduktan sonra kredi çekme işleminiz zorlaşacağı için 90 günlük ve sonrasındaki banka avukatları ile olan süreyi faydalı bir şekilde kullanmanız gerekecektir. İlk önce ödemeniz gereken borcun ödemesini yaparak gecikme olayından kurtulabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse, birinci taksitinizin 60 gün gecikmiş, ikinci taksitinizin de 30 gün geciktiğini varsayalım. Ödemeleriniz 30 gün gecikse de 60 gün gecikse de kredi notunuzun düşük olmasına neden olacaktır. 60 gün süre ile gecikmiş olan borcunuz 90 güne yaklaştığı için siciliniz adına tehlike çanları çalmaya başlar. Borcunuzun tamamının aksine taksitli bir şekilde düşünerek ve borcunuzu bu şekilde ödeyerek yasal yükümlülükten kurtulabilirsiniz.

ilginizi çekebilir  Kredi Notu Düşük Kişilere Kredi Veren Bankalar

Kredi için başvuru yapmaya karar verdiğinizde, ödeme gücünüzü düşünerek başvuru yapmanızda fayda vardır. Kredi sicilinizi düzeltmek adına ise borçlarınızın ödemesine dikkat edin.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Cansu Ciğerli
KrediBir Editör Şefi. Soru ve Görüşleriniz için: [email protected]

Diğer yazılar

- reklam-

Rastgele kredi yazıları