Salı, Ekim 26, 2021

Kredi Yapılandıracaklara BDDK’dan Önemli Açıklama

Bankalarda yapılmakta olan kredi işlemlerine yönelik değişiklikler için, kredi yapılandıracaklara BDDK’dan önemli açıklama yapıldı.

Kapsama Alınmayan ve Alınan Krediler

Kredilerde yeniden yapılandırma olabilmesi için, imtiyaz koşulları ve finansal güçlüğün gerçekleşmesi gerekmektedir. Finansal güçlük içerisinde bulunmayan borçlular için, yapılmış olan sözleşmelerde değişiklik yapılması ve finansman durumlarının yeniden yapılandırılması, söz konusu olmayacaktır. Yeniden yapılandırma, donuk ve canlı alacakları kapsamakta olan, bir ara kredi sınıfını kapsayacaktır.

BDDK, 2018-1 sayılı genelgesinde, finansal güçlük olarak, borçlunun gecikmiş şekilde ana para ve faiz ödemelerinin bulunması, borçlunun gecikmiş herhangi bir ödemesinin bulunmaması ancak, yeniden yapılandırmanın yapılmaması durumunda, ödemelerde gecikmeler yaşanmasının muhtemel görünmesi gerekmektedir.

Kredi Yapılandırmanın İçeriği

Borçlunun nakit akımının borçlarını ve kredilerini karşılamakta yetersiz kalması durumunda, kullandırılmış olan krediler, banka içerisinde ikinci bir grup altında değerlendirmeye alınacaktır. Bu sınıflandırmada bankalardaki kredi derecelendirmesi, borçlu kişinin finansal anlamda güçlük içerisinde bulunduğunu gösteren bir dereceye düşürülecektir. Banka, borçlunun kredisini yeniden yapılandıramaması halinde donuk krediler sınıfına alacak ve borçlu diğer bankalardan kredi alma konusunda güçlükler ile karşılaşacaktır.

İmtiyaz İçeren Durumlar

Genelgede açıklanmış olan imtiyaz durumları, kredi vadesinin uzatılması, faiz ve ana para ödeme tarihlerinin değiştirilmesi ve yeni bir ödeme planı yapılmasını içermektedir. Faiz oranları düşürülecek, faizler anaparanın içerisine eklenecek, faiz ve ana para ödemeleri ertelenecek veya bunlardan kısmi olarak vaz geçilecektir. Ödeme planında faiz ödemelerine öncelik verilerek, önce sadece faiz ödemeleri yapılacaktır. Teminat düzeyi düşürülecek veya serbest bırakılacaktır. Tahsilatla ilgili olan girişimler ertelenecek ve sözleşmenin koşulları kolaylaştırılacaktır. Yeni kredilendirme koşullarının imtiyaz içermemesi durumunda, finansal güçlük içerisinde bulunan borçlunun halihazırdaki kredisini ödeyebilmesi gayesi ile, yeni bir kredi kullandırılacaktır. Piyasa faiz oranlarındaki düşüşler kapsamında, faize dair sözleşme koşulları yeniden belirlenecek, ancak bu bir imtiyaz olarak kabul edilmeyecektir.

ilginizi çekebilir  Acil Borç Yerine Gelin Kesin Kredi Çıkartalım
ilginizi çekebilir  Kredi Çıkartma

Kredi Taksit Sayısı ile İlgili Açıklamalar

Kredi ve banka kartlarındaki nakit çekimlerin taksitlendirme süreleri, 9 aydan 12 aya çıkarıldı. Kayyum harcamaları için daha evvelden 4 olarak açıklanmış olan taksit sayısı, sıfıra düşürüldü. Hizmet ve mal alımlarındaki taksitlendirme süreleri ise 12 ayı geçemeyecek. Elektronik eşya alımları 3 ay, dernek ve kulüplere yapılan ödemeler, bilgisayar alımı, seyahat acenteleri, havayolları, konaklama ve taşımacılık ile ilgili olan harcamalar 6 ay, sosyal hizmetler ve sağlıkla ilgili olan harcamalar, sağlık ile ilgili ürün alımları ve vergi ödemeleri 9 ay olarak taksitlendirilebilecek. Taksit uygulanamayacak olan ürün ve hizmetler ise, kuyum, doğrudan pazarlama, telekomünikasyon, yurt dışında yapılmakta olan harcamalar, alkollü içecekler, gıda, yemek, kozmetik, akaryakıt, hediye çeki ve kartı, ofis malzemeleri ve somut hizmet veya mal içermeyen ürünler şeklinde. Kurumsal olan kredi kartları ile hizmet ve mal alımları sonrasında, belirli bir ücretin karşılığında borcun taksitlendirilmesi ve ötelenmesi durumlarında, taksitlendirmeler 9 ayı geçemeyecek.

Taşıt ve Tüketici Kredilerinde Son Durum

Kullanılacak olan taşıt kredilerinde, araç kiralama işlemlerinde, değeri 120.000 TL ve altında olan araçlar için, kredi tutarlarının oranının taşıt kredi değerine oranı, %70’i aşamayacak. Değeri 120.000 TL’nin üzerinde olan binek araçları için, aracın değerinin 120.000 TL’ye kadar olan kısmı için %70, 1200.000 TL’nin üzerinde olan kısmı için ise %50 oranında uygulanacak. İkinci el araçlar için ise, araç değer tespitleri, kasko değerleri baz alınarak yapılacak. Taşıt kredilerinin vadesi 48 ayı aşamayacak.

Konut alımı, tadilatı ile ilgili alınan krediler, farklı gayrimenkullerin alımı için kullanılan krediler ve öğrenim kredileri hariç olmak üzere, tüketici kredilerinin vadeleri 36 aydan fazla olamayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tuğba Canelimden
Soru ve Görüşleriniz için: [email protected]

Diğer yazılar

- reklam-

Rastgele kredi yazıları