Cuma, Ocak 28, 2022

KYK Öğrenim Kredisi Nasıl Alınır ?

güncellendi: Cansu Ciğerli

Üniversiteye başlayan her öğrencinin burs ve kredi alma şansı vardır fakat burs almak için maddi durum şartı vardır. Bu yüzden burs alma şansı olmayan ve burstan yararlanmayan kişiler öğrenim kredisinden faydalanabilir. Kredi Yurtlar Kurumu tarafından belirlenen, devlet desteği olarak bilinen krediler belirli şartlar ile öğrencilere verilir. Burs alan kişiler geri ödeme yapmazken, öğrenim kredisi geri ödeme şartıyla verilir. Öğrenim kredisi almak isteyen öğrencilerin başvurması gereken bazı yerler vardır peki KYK öğrenim kredisi nasıl alınır ? KYK öğrenim kredisi almak için;

1) İlk olarak kredi başvurusu yapmak gerekir.

2) Başvurular e-devlet üzerinden gerçekleştirilir.

3) İstenen tüm aile bilgileri, kişisel bilgiler, sağlık bilgileri ve maddi bilgiler eksiksiz olarak belirtilir.

4) Başvurunun sonuçlanması beklenir ve buna göre çıkmış olan kredi alınır.

KYK Öğrenim Kredisi Almanın Şartları Nelerdir ?

Öğrenim kredisi almak için belirli şartlar yerine getirilmelidir, bu şartlar şu şekildedir;

1) Herhangi bir yüksek öğretim programını kazanmış olmak ve kayıt yaptırmak.

2) Sicile işlenmiş yüz kızartıcı bir suçun olmaması.

3) KYK bursu almamak

4) Onaylanan kredi başvurusunu kabul eden bir beyanda bulunmak ve gerekli bankaya giderek imza atmak.

Öğrenim Kredisinden Yararlanabilecek Kişiler

KYK öğrenim kredisinden faydalanabilecek kişiler, yalnızca okuyan kişilerdir. Okumayan kişilere hiçbir şekilde öğrenim kredisi ve kredi başvurusu yapma hakkı verilmez. Lisans öğrencileri, ön lisans öğrencileri, özel durumlu öğrenciler( gazi yakınları, şehit yakınları, anne ve babası ayrı olan öğrenciler, anne veya babasından birisi vefat eden öğrenciler) öğrenim kredisinden yararlanabilirler. Bunun yanında ön lisanstan mezun olup dikey geçiş sınavına giren ve sınavı kazanan kişiler de öğrenim kredisinden faydalanabilirler.

Öğrenim Kredisi İptal Edilir Mi ?

Öğrenim kredisi almak için başvuru yapan ve başvurusu onaylanan kişiler krediyi almak istemezse veya aldıktan bir süre sonra ihtiyacı kalmaz ve iptal etmek isterse bu işlemi bankadan yapabilirler. Kredi almak için imzalanan sözleşmenin yerine yenisi oluşturulur ve bu sözleşmede sadece kredinin harcanan miktarının ödenmesi koşulu belirlenir. Krediyi iptal etmek isteyen kişiler, banka görevlileriyle konuşmalı ve kredinin durdurulmasını talep etmelidir. Bununla beraber kredi almak istemeyen fakat daha sonradan ihtiyaç duran ve almak isteyen kişiler de tekrar başvuru yaparak kredi alabilirler. Alınan krediler, harcandığı kadar geri ödenir.

ilginizi çekebilir  Bankaların Kredileri Onaylamama Nedenleri

Öğrenim Kredisi ve Burs Almak

Burs alan öğrenciler kredi, kredi alan öğrenciler de burs alamazlar. Öğrenim kredisini ve bursunu birlikte almak mümkün değildir, yalnızca ikisinden biri alınabilir. Bir sebepten dolayı bursu kesilen kişiler, kredi başvuru yapabilir ve kredi alabilir. Daha önceden kredi alan kişilerin burs alma imkanı yoktur. Öğrenim kredisi başvurusu yapan tüm öğrenciler, kredi alma şansına sahiptir.

Öğrenim Kredisinin Ödenmesi Nasıl Olur ?

Alınan öğrenim kredisinin geri ödenmesi, birkaç yolla gerçekleştirilebilir. Taksitli olarak ödenme şansı vardır ve bunun yanında toplu olarak ödenerek borç kapatılabilir. Ayrıca borcun bir kısmı peşin bir kısmı da taksitli verilebilir. Toplu olarak ödenen borçlar da faizler alınmaz ve sadece anapara ödenir. Borcun geri ödemeye başlanma süresi 2 senedir ve bu süre uzatılırsa borcun faizlenmesi söz konusudur. Borcu ödeme işlemleri e- devlet üzerinden, bankalardan ve vergi dairelerinden gerçekleştirilebilir. Borcun ödeme şekilleri ve seçenekleri kişilerin durumuna bağlıdır. İstenildiği zaman ödenmeye başlanabilir fakat ödenmesi gereken normal süre mezuniyetin 2 sene sonrasıdır. Bu süre zarfında imkanı olmayan kişiler, borçlarını daha sonra da ödemeye başlayabilirler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Cansu Ciğerli
KrediBir Editör Şefi. Soru ve Görüşleriniz için: [email protected]

Diğer yazılar

- reklam-

Rastgele kredi yazıları