Cuma, Ocak 28, 2022

Maddi Yardım Başvuruları

güncellendi: Cansu Ciğerli

Devlet maddi yardım başvuruları koronavirüs sebebi ile artmış durumda. Maddi destek başvurusu nasıl yapılır? Nerden başvurulur? Maddi destek yardımı için şartlar nedir? Hangi kuruluşlar para yardımı veriyor?

Aralık ayında Çin’in Wuhan kentinde başlayan CoronaVirüs salgını sebebiyle birçok ülkede etkili olmuş. CoronaVirüs salgını Çin’de başladıktan çok kısa bir süre sonra birçok ülkeye de yayılmıştır. Corona virüs salgını Mart ayından itibaren  Türkiye’de de  etkili olmaya başlamıştır. Bu sebeple birçok iş yeri kapanmış, birçok kişi işsiz durumda. Koronavirüs Dünya geneli güncel haritasını inceleyebilirsiniz: https://coronavirus.jhu.edu/map.html

Corona Virüs Salgınının Maddi Etkileri ve yardım başvuru detayları

Çin’de başlayarak çok kısa süre içinde neredeyse tüm dünyaya yayılan corona virüs salgılını Mart ayından itibaren Türkiye’de de görülmeye başlamıştır. Bu kapsamda birçok kişi işsiz kalmış maddi geliri azalmıştır. Maddi desteğe ihtiyaç duyan ailelere devlet maddi yardım başvurusu alınarak devlet tarafından ve diğer kurumlar tarafından yardımlar yapılmaya başlanmıştır. Maddi yardıma ihtiyacı olan kişilerin mağdur edilmemesi adına yapılan bu yardımlar sayesinde kişilerin bu süreci maddi anlamda daha rahat şekilde atlatabilmesi amaçlanmaktadır. Genelde devlet kurumları üzerinden belediyeler tarafından ve valilikler tarafından maddi yardımlar gerçekleştirilen ailelerin herhangi bir sıkıntı çekmeden bu süreci atmasını sağlanması amaçlanmaktadır.

2022 Maddi Yardım Nasıl Alınır?

  • Birçok kurum ve kuruluş tarafından salgın sebebiyle maddi yardım yapıldığı bilinmektedir.
  • Sosyal yardım hattı projesi ve ALO 144 Sosyal Yardım hattını arayabilirsiniz.
  • Ayrıca İBB sosyal yardım kartı:   https://sosinc.ibb.gov.tr/   (başvurular ALO 153’den yapılabiliyor)

Ancak vatandaşlar yardım için nereye başvuru yapacakları konusunda yeterli bilgiye sahip değillerdir. Maddi yardım başvurusu nasıl yapılır sorusu birçok vatandaş için merak konusu olmuştur. Maddi yardım başvurusu yapmak isteyenler belediye üzerinden almak isteyen kişilere belediyeler tarafından maddi destek sağlanmaktadır. İstanbul, Ankara, İzmir, Kocaeli, Bursa, Antalya gibi büyükşehir belediyeleri ve diğer birçok belediye ve yine birçok Kamu Kurum ve kuruluşlarında maddi yardım ve destek almak için internet üzerinden ya da dilekçe örneği ile kişilerin bizzat başvurması gerekmektedir.

ilginizi çekebilir  Kosgeb Kredi Şartları

Covid-19 salgın sebebiyle bakanlıklara bağlı birçok birim yardım ve destekler için organize bir şekilde çalışmaktadır. Özellikle Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesinde hizmet veren Vakıflar ve ayrıca belediyeler vatandaş için yardım seferberliği düzenlemektedir. Maddi yardım desteği almak amacıyla belediyelere başvurmak için vatandaşın bizzat giderek dilekçe örneği doldurması gerekmektedir. Genelde belediye yardımları gıda kolisi,  ailelere kira yardımı, eğitim desteği için kırtasiye yardımı gibi yardımları kapsamaktadır.

Öğrenciye Maddi Destek Yardımı

Öğrenciye maddi destek yardım Corona virüs salgını sebebiyle devlet ve vakıflar tarafından öğrencilere de maddi destek yardımı sağlanacağı bildirilmiştir Sosyal Yardımlaşma Vakfı kız öğrenciler için 75 TL erkek öğrenciler için 50 TL olmak üzere eğitim yardımı yapılmaktadır. Öksüz ve yetim olan 4410 öğrenci ise ayrı 150 TL maddi destek yardımı yapılmaktadır . Çocuğu okuyan ailelere de okul yardım parası adı altında maddi destek sağlamaktadır. Ailelere sunulan öğrenci maddi yardım desteği 821 TL olarak belirlenmiştir. Çocuğu okuyan ve çalışan anne babadan en az birinin bu süreçte işsiz olduğu belirlenen ailelere 821 TL para desteği sağlanmaktadır.

Doğalgaz 500TL Karakış Yardımı

Mart ayı itibariyle ülkemizde de görülmeye başlayan corona virüs salgını sebebiyle birçok işyeri kapatılmış ve birçok kişi bu sebeple işsiz kalmıştır. Maddi yardım yapan kurum ve kuruluşlar (koronavirüs) İhtiyaç sahibi olan çiftlere maddi yardım yapan Vakıflar ve dernekler bu süreçte ihtiyaç sahiplerine yardımda bulunmaktadır. Maddi yardım nasıl alınır. Maddi yardıma ihtiyaç duyan kişiler için bu süreçte sosyal yardım hattı kurularak sürecin daha az hasarla atlatılması sağlanmaktadır.

Maddi Yardım Başvuruları nasıl yapılıyor?

Alo 144 sosyal yardım hattı üzerinden yetkililer ile görüşebilen maddi yardıma ihtiyacı olan herkes tarafından 144 sosyal yardım hattına ulaşarak çağrı merkezi personeli ile yapılacak görüşmeden sonra vatandaşlar ne gibi yardım alabilecekleri hakkında bilgi alabilirler. Sürecin daha hızlı ilerlemesi adına vatandaşların ihtiyaçlarını belirlemek için kurulan ALO 144 sosyal yardım hattı sayesinde birçok vatandaş maddi yardım konusunda bilgi alarak başvuruda bulunabilmektedir. ALO 144 sosyal yardım hattı Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom hatları üzerinden ücretsiz olarak aranabilmektedir.

ilginizi çekebilir  Senetle borç para veren şirketler

Tanınmış Ve Zengin  Kişilerin, Kurumların Yardımları  Güncel

Maddi yardım almak isteyen kişiler bulundukları belediyelerden Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıflarına başvuru yaparak uygun görülmesi durumunda sosyal yardım maddi yardım desteği alabilirler alabilmektedirler. Başvuru üzerinden 1 ay kadar bir zaman içerisinde maddi yardımların yapıldığı bilinmektedir. Salgın sebebiyle ihtiyaç sahiplerine birçok özel kurum ve kuruluşta yardım sağlamaktadır.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları ve Belediyeler ile Kaymakamlıklardan yardım alabilirsiniz.

Salgın sebebiyle ülkemizde işsiz kalan birçok insana maddi destek sağlayan diğer bir yardım alanı da ünlü ve zengin kişilerin yaptığı yardımlardır. Genellikle muhtarlıklar üzerinden maddi yardım yapılan yapan zenginler ihtiyaç sahiplerine birkaç yolla yardım yapmaktadır. İnternet üzerinden birçok yolla bu kişilere durum iletilerek maddi yardım almak mümkündür.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Cansu Ciğerli
KrediBir Editör Şefi. Soru ve Görüşleriniz için: [email protected]

Diğer yazılar

- reklam-

Rastgele kredi yazıları