Salı, Eylül 28, 2021

Mortgage İle Alınan Ev Borç Bitmeden Satılabilir mi?

Birçok vatandaşın ev hayalini gerçeğe dönüştüren Mortgage kredisi, bankaların en yüksek tutardaki kredi türlerinden birisidir. Birçok kişinin yabancısı olduğu bu kredi türü, diğer ürünlere göre daha teferruatlı bir yapıdadır. Mortgage kredisi alan kişiler özellikle borç bitmeden evin satılıp satılamayacağı konusunu merak edecektir. Bu durumun temel sebebi de, konut kredilerinin ödemelerinin uzun yıllar sürmesinden ötürüdür. ‘Mortgage ile alınan ev borç bitmeden satılabilir mi?’ diye soran kişiler için kesin bir dille, bu durumun mümkün olmadığını söyleyebiliriz. Konut kredisi çektiğiniz zaman banka sizlerden söz konusu eve ait tapuyu ister. Böylece ev üzerine ipotek getirilir. Borcun tamamını ödemediğiniz sürece ev ile ilgili olarak herhangi bir işlem yapmak mümkün değildir.

Mortgage Kredisi Devredilebilir mi?

Mortgage kredisi ile ilgili olarak merak edilen noktalardan birisi de, kredinin devredilebilme durumudur. Günümüz bankacılık sistemi, konut kredilerinin bir başkasına devredilmesine hiçbir şekilde fırsat vermez. Bu durum yalnızca ortak tapu ile alınan konut kredilerinde geçerlidir. Bu kişilerin de aynı aileden olması gerekiyor. Örneğin; kardeşiniz ile ortak şekilde konut kredisi alıp söz konusu eve ortak olduysanız; krediyi diğer ortağa devredebilirsiniz. Bunun haricinde konut kredilerinde devretme durumu söz konusu değildir.

Mortgage Başvurusu Nasıl Yapılır?

Mortgage kredilerinin ön başvurularını doğrudan internet üzerinden yapabilirsiniz. Ancak sonrasında kesin onayı alabilmek için mutlaka şubeye gitmeniz gerekir. Diğer kredi türlerinde tüm işlemleri internetten yapabilmek mümkündür. Ancak konut kredilerinde bankalar kişileri mutlaka şubeye davet eder ve gerekli incelemeleri bu şekilde yürütür. Bu aşamada bankaya teslim edilmesi gereken bazı evraklar olacaktır. Tüm evrakları eksiksiz bir şekilde şubeye teslim ettiğiniz zaman konut kredisi başvurunuz alınmış olacaktır.

ilginizi çekebilir  Nakit Para Sıkıntınıza Acil Çözüm

Mortgage İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Mortgage başvurusu yapmak isteyen kişilerin bankaya giderken yanında nüfus cüzdanını götürmesi gerekiyor. Bunun yanı sıra gelir dökümü ve kredi başvuru formu da banka tarafından istenir. Gelir belgesi için; emekli olan kişiler emeklilik belgesini, ücretli olarak çalışan kişiler ise son 3 aya dair maaş dökümünü beyan edebilir. Bunun yanı sıra kredi başvuru aşamasında sizlerden almak istediğiniz evin tapusu da istenir. Tapunun bir fotokopisi banka tarafından alınır ve böylece ilgili eve ipotek konulur. Şayet kredinin tutarı ödenmez ise, bankalar evinize el koyar.

ilginizi çekebilir  Hat Üzerinden Kredi

Mortgage Şartları Nelerdir?

Konut kredisi kullanmak isteyen kişiler için bankaların dikkat ettiği bazı kriterler vardır. Bu kriterleri sağlamayan kişilere hiçbir şekilde kredi verilmez. Öncelikle Mortgage başvurusu yapmak isteyen kişinin kredi sicili mutlaka iyi olmalıdır. Kredi puanı düşük olan, kara listede olan ya da bankalardan kırmızı kalem yiyen kişilerin Mortgage kullanabilmesi söz konusu olmayacaktır. Öte yandan konut kredilerinde gelir durumunun da büyük önemi vardır. Konut kredilerinin aylık ödemesi minimum 1000 TL civarında oluyor. Bu nedenle aylık gelirinizin de buna göre yüksek olması beklenir. Ortalama 3.000 TL bir aylık geliri olan kişiler, bankaların maaş şartını yerine getirmiş olacaktır.

Evin Fiyatının Ne Kadarı Kadar Mortgage Alınabilir?

Bankalar, satın almak istenilen ev hakkında önceden bir çalışma yürütür ve evin değeri belirlenir. Ekspertiz çalışmaları sonucunda bankalar bir rapor çıkarır ve evin değerini kendisi ortaya çıkarır. Yani ev sahibinin söz konusu konut için belirlediği fiyatın önemi yoktur. Buradaki temel fiyat biçme işlemini banka yapar. Söz konusu ekspertiz raporu hazırlandıktan sonra evin değerinin %70-75’i kadar kredi çekebilirsiniz. Bankalar genel olarak evin tamamı için konut kredisi kullandırmaz.

ilginizi çekebilir  Kredi Alamayanlara Anında Destek

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Cansu Ciğerli
KrediBir Editör Şefi. Soru ve Görüşleriniz için: [email protected]

Diğer yazılar

- reklam-

Rastgele kredi yazıları