Salı, Ekim 26, 2021

Mtv Hesaplama

Özellikle, son yıllarda araç teknolojisindeki muazzam gelişim ile birlikte her bütçeye uygun araçların piyasada satışa sunulması, insanların maddi yönden kendilerini daha iyi hissetmeleri, banka ve benzeri kredi kuruluşlarının araç alımına yönelik sürekli cazip kampanyalar düzenlemesi ve belki de en önemlisi araçların insan hayatı için artık zorunlu bir ihtiyaç olduğu bilinci oluşmaya başladığı için sıfır ve ikinci el araç satışlarında artışlar yaşanmaktadır.

via: memurlar.net

Şahsi araç kullanımı insanların ulaşım ihtiyacını gidermede yaygın olarak kullanılmaktadır. Elbette ki, şahsi araçları satın almak ile ulaşım masrafının bittiği söylenemez, aksine katlanarak arttığı söylenilebilir. Şöyle ki, araç sahibi her kişinin kaza ve benzeri durumlar haricinde, kullanım durumuna göre yakıt masrafı, bakım onarım masrafı, yaz kış lastiği masrafı, trafik sigortası masrafı, kasko masrafı ve motorlu taşıtlar vergisi masrafları bulunmaktadır. Bazı insanlar karşılığında birebir hizmet almadıkları için ödenmesi gereken motorlu taşıtlar vergisinin farkında olmayabilir. Motorlu taşıtlar vergisi kısaca mtv olarak adlandırılabilmektedir. Dolayısıyla bazı insanlar mtv hesaplama ve mtv nasıl hesaplanır konularında bilgi sahibi olmayabilir.

Pek çok kişi aracı için belirlenen mtv tutarını öderken mtv hesaplama ve mtv nasıl hesaplanır konularıyla ilgilenmemektedir. Bununla birlikte bazı insanlar söz konusu hususları merak etmektedir. Araçların mtv tutarları sabit olmayıp değişkenlik gösterebilmektedir. Motorlu Taşıtlar Vergisi Kanununa ek olarak hangi araçlardan ne kadar vergi alınması gerektiğini belirleyen araçların ve çeşitli özelliklerinin yer aldığı 4 adet tarife listesi bulunmaktadır. 1 sayılı tarifede, otomobil, kaptıkaçtı, arazi taşıtları ve benzerleri ile motosikletler yer almaktadır. Aynı zamanda söz konusu tarife listesinin yer aldığı tabloda sıraladığımız araçların yaşları ve motor silidir hacimleri de bulunmaktadır. Mtv nasıl hesaplanır sorusu 1 sayılı tarifede yer alan araçlar için şu şekilde yanıtlanmaktadır. Sahip olunan araç bu listede yer alıyorsa motor silindir hacmi ve yaşına karşılık gelen tutar yıllık olarak ödenmesi gereken mtv tutarı olmaktadır.

ilginizi çekebilir  VEDOP - VEDOP Nedir? Beyanname Sorgulama
ilginizi çekebilir  Tapu Harcı Hesaplama

2021 Motorlu Taşıtlar Vergisi ne kadar oldu?

Örneğin; 2 yaşındaki ve 3500 cm3 silidir hacmine sahip bir otomobil için 2017 yılında ödenmesi gereken mtv tutarı 9.166,00 TL’dir. Pek çok kişi aracı için belirlenen mtv tutarını öderken mtv hesaplama ve mtv nasıl hesaplanır konularıyla ilgilenmemektedir. Bununla birlikte bazı insanlar söz konusu hususları merak etmektedir. Araçların mtv tutarları sabit olmayıp değişkenlik gösterebilmektedir. Motorlu Taşıtlar Vergisi Kanununa ek olarak hangi araçlardan ne kadar vergi alınması gerektiğini belirleyen araçların ve çeşitli özelliklerinin yer aldığı 4 adet tarife listesi bulunmaktadır. 1 sayılı tarifede, otomobil, kaptıkaçtı, arazi taşıtları ve benzerleri ile motosikletler yer almaktadır. Aynı zamanda söz konusu tarife listesinin yer aldığı tabloda sıraladığımız araçların yaşları ve motor silindir hacimleri de bulunmaktadır. Mtv nasıl hesaplanır sorusu 1 sayılı tarifede yer alan araçlar için şu şekilde yanıtlanmaktadır. Sahip olunan araç bu listede yer alıyorsa motor silindir hacmi ve yaşına karşılık gelen tutar yıllık olarak ödenmesi gereken mtv tutarı olmaktadır. Örneğin; 2 yaşındaki ve 3500 cm3 silidir hacmine sahip bir otomobil için 2017 yılında ödenmesi gereken mtv tutarı 9.166,00 TL’dir.

Mtv Kanununa ek 2 sayılı tarifede minibüs, panel van ve motorlu karavanlar, otobüs ve benzerleri, kamyonet, kamyon, çekici ve benzerleri yer almaktadır. Minibüsler için sadece yaşlarına göre hesaplanan mtv ödenirken, panel van ve motorlu karavanlar için motor silidir hacmi ve yaşa göre, otobüs ve benzerleri için oturma yeri ve yaşa göre, kamyonet, kamyon, çekici ve benzerleri için ise azami toplam ağırlık ve yaşlarına göre hesaplanan mtv tutarları ödenmek zorundadır. 4 sayılı tarifede yer alan uçak ve helikopterlerin mtv tutarları ise, yaşları ve azami kalkış ağırlıklarına göre hesaplanmaktadır. Örneğin, azami kalkış ağırlığı 1500 kg olan 2 yaşındaki helikopter için 2017 yılında ödenmesi gereken mtv tutarı 19.653,00 TL olmaktadır.

ilginizi çekebilir  Araç ÖTV ve KDV Hesaplama 2021
ilginizi çekebilir  VEDOP - VEDOP Nedir? Beyanname Sorgulama

Mtv Ödeme Yolları

Gelir İdaresi Başkanlığı internet vergi dairesi internet adresi üzerinden mtv hesaplama ve ödeme işlemleri gerçekleştirilebilmektedir. Araç sahipleri mtv ödemelerini her yılın Ocak ve Temmuz aylarında olmak üzere iki taksit halinde ödeyebilmektedir. Ödemeler söz konusu internet adresi üzerinden banka ve kredi kartları aracılığı ile yapılabilmektedir. Ayrıca Gelir İdaresi Başkanlığı’nın cep telefonlarında kullanılabilen uygulamaları, anlaşmalı bankaların şubeleri ya da internet bankacılık sistemleri aracılığıyla da ödeme işlemleri gerçekleştirilebilmektedir. İnternet siteleri üzerinden yapılan ödemelerde mağdur olmamak için daha dikkatli olmakta fayda bulunmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Ceyda Susamaz
Soru ve Görüşleriniz için mail: [email protected]

Diğer yazılar

- reklam-

Rastgele kredi yazıları