Cuma, Ocak 28, 2022

Ne Kadar Kredi Çekebilirsiniz? Kredi Miktarınızı Hesaplamak

güncellendi: Cansu Ciğerli

Ülkemizde geçim sıkıntısı çeken, ev ya da araba almak isteyen pek çok kişi yeterli parası olmadığı için kredi çekiyor. Bu insanlar ne kadar kredi çekebilirim hesaplama yapmak için sitemize göz atabilir. Herkes kendi gelirine, borç durumuna ve ödeyebilme durumuna göre kredi çekebilir. Maaşınıza göre ne kadar kredi çekebileceğiniz değişiklik gösterir. Bunun için gelir durumunu önemlidir.

Kredi Çekmenizi Etkileyen Şartlar

Kredi çekmeniz için kredi notunuzun iyi olması gerekir. Kredi notu ise, banka ile yaptığınız tüm işlemler, borçlarınız, faturalarınızı düzenli ödeyip ödemediğiniz, kredi ve kredi kartı borçlarınızı ödeme durumunuz gibi pek çok etken ile belirleniyor. Başka bankalara borcunuz ya da önceden kalan bir sicil bozukluğunuz var ise kredi çekmenize engel olabilir. Bu nedenle ödemelerinizi her zaman ileriyi de düşünerek düzenli yapmanız gerekir.

Çekilebilecek Kredi Hesaplama

Ülkemizde pek çok kişi ne kadar kredi çekebileceğini araştırıyor. Krediyi ne için çekeceğinize bağlı olarak çekebileceğiniz miktar değişiklik gösterebilir. Aynı zamanda gelir ve borç durumunuz alabileceğiniz kredi miktarını belirlemede büyük bir öneme sahiptir. Kredi çekebilmeniz için kredi notunuzun iyi olması ve kara listede olmamanız gerekir. Çekilebilecek kredi örnek hesaplama: geliriniz ve geri ödemek istediğiniz ay siteye girilerek hesaplanır. Bu hesaplama sırasında sizden borç bilgileriniz ve kredi notunuz gibi bilgiler de istenebilir. Bu uygulama genellikle en doğru sonuçlara yakın bir fikir verse de en doğru bilgiyi banka şubelerinden alabileceğinizi unutmamanız gerekir.

Kredi Kullanımında Vade Hesaplama

Kredi alırken ödeyebileceğiniz vadeleri ve taksitleri belirlemeniz gerekir. Bu taksitler ise, kredi türüne göre vadeler olarak belirlenir. Her kredi türü İçin farklı vade seçenekleri ve farklı faizler belirlenir. Örneğin, konut kredileri genellikle çok daha uzun 120, 240, 360 ay gibi uzun vadeli kredilerdir. Fakat ihtiyaç kredileri 6, 12, ,18 ve 36 ay gibi kısa vade seçenekleri ile verilir. Bu kredileri ödeyebileceğiniz vadelerle alarak çok daha kolay ödeme şansı elde edebilirsiniz. Fakat vade arttıkça faiz oranının da artış göstereceğini unutmamanız gerekir. Bu nedenle kredilerin aylık ödeme planını ve en sonunda da ne kadar ödeme yapacağınızı dikkatlice incelemeye özen göstermeniz gerekir. Aksi taktirde çok fazla faiz ödemek zorunda kalabilirsiniz.

ilginizi çekebilir  Kredi Alamayanların Hepsi Bize Başvursun

Kredi Alırken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

Kredi alırken aylık taksit ödeme miktarlarınıza ve toplam ödeyeceğiniz tutara dikkat etmeniz gerekir. Bu sayede ne kadar faiz ödeyeceğinizi çok daha net görme fırsatı elde edebilirsiniz. Ne kadar kredi çekebileceğiniz belirleyen en önemli faktör gelir miktarınızdır. Bu nedenle maaşımın kaç katı kredi alabilirim? Diye araştırma yapan pek çok kişi bu sorunun cevabı neticesinde hareket etmeyi planlıyor. Pek çok banka maaşınızın en çok 7 katı kadar kredi verir. Fakat bu oran bankaların inisiyatifine göre genellikle 4-6 katı olarak da belirlenebilir. Tabii bazı kampanyalarda bu oran 12-15 katına kadar çıkabilmekte.

Bu oran borç durumunuza bakılarak daha doğru tespit edilir. Bir diğer en çok merak edilen soru ise, kredi çekme şartları nelerdir? Bankalar, kredi verme oranlarını belirlerken borçlarınızın ve varsa diğer kredilerinizin durumunu da göz önünde bulundurulur. Başka bankalarda kredi borcunuz varsa kredi çekeceğiniz banka bunu kapatmanızı ya da çekeceğiniz kredi ile birleştirmenizi isteyebilir.

Kredi Çekmek İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Kredi çekmek için bankalar kendini güvende hissetmek ve verdikleri kredileri geri alacağından emin olmak için bazı belgeler ister.

Kredi kullanmak için gerekli belgeler arasında memurlar için maaş bordrosu, özel sektör için gelir belgesi, nüfus cüzdanı, pasaport ya da ehliyet, ikametgah gösterir belge ya da son üç aya ait ödediğiniz elektrik, su ve doğal gaz faturaları yer alır. Bu belgeler genellikle yeterli olarak görülür. Kolaylıkla elde edebileceğiniz bu belgeler ile şubeye giderek kredi başvurusunda bulunabilirsiniz.

Konut Kredisi Hesaplama

Diğer krediler gibi konut kredilerini de tek bir ekran üzerinden hesaplama şansı bulabilirsiniz. Çekilebilecek konut kredisi hesaplama yöntemi öncelikle sistem üzerinden konut kredisi seçeneğini seçmeli, geliriniz ve ödeyebileceğiniz vade dikkate alınarak ekrana girmeniz ile hesaplanır. Bu ekranda hangi bankanın ne kadar faiz uyguladığını ve kredinizin aylık taksit ödeme miktarlarını net bir şekilde görme fırsatı bulabilirsiniz. Çekilebilecek taşıt kredisi hesaplama yöntemi olarak sistem üzerinden öncelikle taşıt kredisi seçeceğini işaretlemeniz ve ne kadar kredi çekmek istediğinizi belirtmeniz gerekir. Bunun yanında kaç ay vade ile geri ödeyeceğinizi belirleyerek tüm bankaların kredi tekliflerini görme şansı elde edebilirsiniz.

ilginizi çekebilir  Herkese En Uygun Oranlarla Kredi Çıkartılır

İhtiyaç Kredisi Nasıl Hesaplanır?

Pek çok dar gelirli ve orta gelirli aile ihtiyaçlarını karşılayamadığı için ihtiyaç kredisi çekmek zorunda kalıyor. Çekilebilecek ihtiyaç kredisi hesaplama yöntemi olarak diğer krediler gibi öncelikle ihtiyaç kredisi çekmek istediğinizi sistem üzerinden seçmeli, daha sonra hangi vade planı ile ne kadar kredi çekmek istediğinizi de belirleyerek bankaların kredi tekliflerini değerlendirebilirsiniz. Ne kadar kredi çekebilirim hesaplama işlemini de yine bu ekran üzerinden kolaylıkla yapabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Cansu Ciğerli
KrediBir Editör Şefi. Soru ve Görüşleriniz için: [email protected]

Diğer yazılar

- reklam-

Rastgele kredi yazıları