Cumartesi, Mayıs 15, 2021

Onaylanan Kredi Nasıl İptal Edilir?

Çoğu vatandaş ev ve araba gibi hayallerine ulaşabilmek, kimisi ise ihtiyaçlarını karşılayabilmek amacı ile kredi kullanma yoluna gider. Eldeki nakit paranın yetmediği ve bütçenin bir türlü kurtarmadığı durumlarda kredi hayat kurtarıcı olabilir. Bunun için bir başvuru süreci takip edilir. Öncelikle gerekli evraklar temin edilir ve bankaya başvuruda bulunur. Bu başvuru esnasında ise banka tarafından müşteriye bir sözleşme imzalatılır. Bu sebeple belli koşullar kabul edilmiş olur. Fakat kredi ele geçtikten sonra kimi zaman krediye ihtiyaç kalmayabilir. Böyle durumlarda onaylanan kredi nasıl iptal edilir sorusu müşterilerin merak konusu haline gelir.

Kredi İptal Edilebilir

Müşterilerin kredi çekme esnasında bilmesi gereken tüketici hakları gereği belli şartları sağlamak koşulu ile bankadan çekilen kredinin iptal edilme şansı vardır. Bu düşünüldüğü kadar problem olacak bir süreç değildir. Burada önemli olan kredi başvurusu yapılırken bankanın sahip olduğu platformlardan hangisinin kullanıldığıdır. SMS, internet ya da mobil bankacılığı, telefon bankacılığı, ATM’den başvuru ya da şubeye başvuruda işlemler değişiklik gösterebilir.

Uzaktan Başvuru Sistemleri

Krediye başvuru esnasında internet, mobil, ATM veya SMS ile başvuru gerçekleştirilmesi halinde müşterinin kredi notuna göre banka kredi onayını verip vermeme kararını otomatik sistemler vasıtası ile gerçekleştirir. Eğer banka krediye onay verirse bu durumda bankadan banka işlem değişmek kaydı ile iki seçenek oluşur. Bazı durumda direk onay verilir ve para hesaba yatar ya da banka ön onay verir ve bazı belgeler ile şubeye başvurulmasını ister. Eğer para müşterinin hesabına direk yattıysa onaylı kredinin iptalinin istenmesi durumunda banka paranın işlem görüp görmemesi ya da paranın yatırılmasından kaç gün geçtiğine bakar.

ilginizi çekebilir  Paraya İhtiyacı Olanlara Anında Kredi
ilginizi çekebilir  Kefilsiz ve Gelir Belgesiz Kredi Veren Bankalar

Eğer 14 gün geçmemişse ya da para işlem görmemiş ve aynı şekilde duruyorsa banka 14 gün içerisinde yapılan başvurular ile başvuruyu direk iptal eder. Müşteri hizmetleri ile görüşülmesi yeterlidir. Ama eğer para işlem görmüş ya da 14 günü geçmiş ise banka yine krediyi iptal etmeyi kabul edebilir ama kullanılan krediden belli bir ücret alma yoluna gider. Bu ücret bankadan bankaya değiştiği gibi krediye göre de değişiklik gösterebilir. Banka ile görüşmek gerekir. Bankanın uzaktan sistemle yapılan başvuruda ön onay verdiği kredide iptal etmek için banka şubesine evrakların teslim edilmemesi gerekir. Bu şekilde kredi onayı kendi kendine iptal olacaktır.

Bireysel Başvurularda

Banka şubesine direkt olarak yapılan başvurular da onaylı kredinin iptalinin istenmesi içinde direk olarak başvuru yapılması gerekir. 14 günlük iptal süresi bu sistemde de geçerlidir. Müşteri imzalı iptal dilekçesi ile bankaya 14 gün içerisinde başvurursa sorun yaşamadan krediyi iptal edebilir.

Kredi Notu Düşebilir

Bankalar müşterilerinin bütün bankalarda ki olumlu ya da olumsuz hareketlerinden haberdar olurlar. Hangi bankada ne kadar kredisi var, kredi notu nedir, ödemeleri nasıldır gibi bilgiler bankalar için önemlidir. Bu sebeple nedensiz yere kredi iptal etmek bankalar açısından finansal problem olarak algılanıp kredi notu düşürülebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Diğer yazılar

- reklam-

Rastgele kredi yazıları