Salı, Eylül 28, 2021

Segem

Segem, Sigortacılık sektörüne yönelik mesleki önem arz eden ve yeterlilik için yapılan sınavları tek çatı altında toplamak amacıyla kurulmuştur.

segem
segem

✔️Segem Nedir?

Segem nedir? Merak edenler için, sigortacılık eğitim merkezinin kısaltması şeklinde yazılışıdır.

Sigorta acenteleri, sigorta eksperleri, sigorta brokerleri ve aktüerler için ayrı eğitim ve sınav tarihleri belirlerler. Segem’in amacı her alanda olduğu gibi bu alanda da eğitimin önemini vurgulamak, Türk sigortacılık sektörünün gelişmesini sağlamaktır. Segem belgesi ve diğer merak ettiğiniz konuları sizler için araştırdık.

Segem Belgesi Nedir?

Sigortacı, sigorta ekspertizi, sigorta brokeri ve aktüer olabilmek için gerekli yeterlilik belgesidir. Bu belgeyi almayan kişilerin sigorta poliçesi satma hakkı kesinlikle bulunmamaktadır.

Segem belgesi Örnek

✔️Segem Belgesi Nasıl alınır?

Sigortacılık Eğitim Merkezi dönem dönem sınav ve eğitimler açmaktadır. Bunları takip etmeniz gerekli olacaktır. Segem İnternet sitesi üzerinden takip edebilirsiniz. Belirli bir kayıt ücreti ödeyerek segem sınavı başvurunuzu yapabilirsiniz. Sınavı başarı ile tamamlayarak belgenizi alabilirsiniz.

Segem Belgesi Alma Koşulları Nelerdir?

Sigortacı olmak için segem başvuru için tek koşul lise mezunu olmanızdır. Lise mezuniyeti var ise sınava girip başarı olduğunuz taktirde sigorta teknik personeli olarak görev yapabilirsiniz. Segem belgesini aldıktan sonra bir sigorta acentesinde 1,5 yıl çalışarak, aynı zamanda üniversiteyi de bitirmeniz şartıyla kendinize ait sigorta acentesi açabilirsiniz.

Segem Sınav Tarih ve Yerleri

Sigortacılık Eğitim Merkezi (SEGEM) COVID-19 salgını nedeniyle önümüzdeki aylarda yapılacak sınavların tamamının iptal edildiğini açıkladı.

SEGEM’in internet sitesinin açılış sayfasında yer alan açıklamada; “Haziran ve Eylül aylarında yapılacağı ilan edilen aktüerlik sınavları, 16 Mayıs tarihli Acente Teknik Personel Yeterlilik Sınavı ve 20 haziran tarihli Broker Teknik Personel Yeterlilik Sınavı iptal edilmiştir” denildi.

Başvuru yapan adayların ücretleri iade edilecek

İptal edilen sınavlara başvuru yapmış adayların ücretlerinin iade edileceğinin belirtildiği açıklamada, “Bunun için, [email protected] adresine, TCKN-ad soyad-IBAN-hesap adı-cep telefon numarası ve başvuru yapılan sınav adı bilgilerinin iletilmesi gerekmektedir. İadeler e-posta ile talebinizin SEGEM’e ulaşmasını takiben en kısa sürede yapılacaktır. İadeler belirli aralıklarla toplu olarak gerçekleştirildiğinden hesabınızı farklı günlerde kontrol etmeniz önerilir” bilgisi de yer alıyor.

Kaynak: https://www.segem.org.tr/duyuruDetay.asp?DuyuruID=4734

Segem Belgesi Ne İşe Yarar?

Sadece bankacılık ve sigortacılık sektöründe kullanılabilecek bir belgedir. Yılın belirli zamanlarında açılan bu sınava giren ve başarılı olan kişilere verilir. Sigortacılık sektöründe çalışan kişilerin muhakkak alması gereken bir belgedir. Acente çalışanının poliçeye imza atması durumunda kesinlikle segem belgesi olma şartı aranır.

 • Sigorta acentesi açmak.
 • Sigorta eksperi olmak.
 • Aktüer olmak.
 • Sigorta brokeri olmak.
 • Reasürans brokeri olmak.

Segem Başvurusu Nasıl Yapılır?

ilginizi çekebilir  Sigorta Eksperi Nasıl Olunur? Sigorta Eksperi Nedir?

Sigortacılık Eğitim Merkezine ait olan İnternet sitesi üzerinden yapılır. Başvuru sadece online olarak yapılmaktadır.

Başvuru aşamaları nelerdir?

 1. SEGEM sayfasına üye olun.
 2. Üyelik için istenilen mail adresi vs. tüm bilgileri doğru girdiğinizden emin olun.
 3. Üye girişi yaptıktan sonra sınav başvuru kısmına girerek başvurunuzu gerçekleştirin.
 4. Sınav hizmet bedelini Segem kurumuna yeterlilik sınavı adı altında yatırın.
 5. Sınav hizmet bedeli ilk kez giren adaylar ve daha önce başarısız olan adaylara göre farklılık gösterecektir.
ilginizi çekebilir  Trafik ve Kasko Sigortası Sorgulama

Bankacılar İçin Segem Belgesi Neden Gereklidir?

Segem belgesi sadece sigortacılar için değil bankacılar için de gerekli olan bir belgedir. Bankacılık eğitimlerinde gene segem sorularına tabi tutulurlar. Bankacılık sektöründe faaliyet gösterebilmeleri için bu belgeyi almak durumundadırlar. Bunun nedeni ise, sigorta hizmeti sunan bankacıların sigorta poliçesi üzerine imza atmak zorunda olmalarıdır. Bu belgeye sahip olmayan bankacıların attıkları iza geçerli olmayacaktır. Sigortacılarda uygulanan prosedürler banka çalışanları için de geçerli olmaktadır. Segem sorularına tabi tutulan banka personellerinin bu belgeyi almaya hak kazanmaları için 60 taban puan almaları gerekmektedir.

SEGEM ve BES Belgelerinin Önemi

Kanunlarda da olması gerektiği belirtilen bu belgesi sigorta ve banka faaliyetlerinde çalışacak olan kimseler almalıdır. Segem belgesi bu alanda çalışacak kişilerin alması gereken bir belge olurken, BES belgesi ise Bireysel Emeklilik Aracısı olarak çalışabilmek için istenilen belgedir. Bu belgeyi almadan bireysel emeklilik konusunda görev yapmaları söz konusu değildir. Yapmış olsalar dahi belgeleri olmadan imzaları geçersiz sayılacak ve ceza-i işlem uygulanacaktır.

Segem Belgesi Kiralanır mı?

Bazı sektörlerde usta olunmaması halinde belge kiralamak mümkün olabiliyor. Segem belgesi sigorta acentesi açılmasında istenilen ilk belgedir. Bu belge olmadan görev dahi yapılamazken başkasına ait Segem belgesini kiralayarak iş yeri açmaları mümkün değildir. Böyle bir durumda ceza uygulanmaktadır.

Bu durumun yasak olmasına rağmen günümüzde bazı sigorta acenteleri kendilerinde olmayan belgesi kiralayarak acente açmaktadırlar. Belge kiralayacakları kişiye aylık belirli bir ücret ödeyerek belgelerini kullanma hakkına sahip olabiliyorlar. Böylelikle sigortacılık alanında hizmet vermeye başlıyorlar. Tabi ki bu durum büyük bir risk barındırıyor. Belge kiralama olayına başvurmadan kişilerin kendilerinin sınava girerek belgeyi almaları en doğru yol olacaktır. Aksi taktirde olağan bir yakalanma durumunda ceza uygulanacaktır.

✔️Segem Eğitim izleme ve Akademi hakkında bilgiler

Segem sınavı İnternet üzerinden olmamaktadır. İnternet üzerinden sadece başvurular kabul edilmektedir. Başvuru işlemlerini tamamladıktan sonra segem eğitim izleme sayfası üzerinden hem geçmiş soruları görebilirsiniz, hem de gerekli eğitimleri dinleyerek sınavlara hazırlanabilirsiniz. Segem akademi eğitimleri İnternet sitesi üzerinden 7/24 izleyebilirsiniz.

ilginizi çekebilir  Zorunlu Trafik Sigortası Nedir?

Yeterlilik Puanı Kaç Olmalıdır?

Segem sınavından yeterlilik belgesi almak için 100 üzerinden değerlendirilen sınavdan taban puan olarak 60 almalısınız. Yanlış işaretlediğiniz sorular doğru olan soruları etkilemeyecektir. Bir net 2 puan olarak hesaplanmaktadır. En az 30 adet doğru soru cevaplamanız gerekmektedir.

Sınav Giriş Belgesi

 1. Segem sınav giriş belgenizi İnternet sitesi üzerinden kişisel sayfanıza girerek bulabilirsiniz. Sınava giderken yanınızda götürmeniz gerekenler ise;
 2. Kimlik belgesi (fotoğraflı olması gerekmektedir. Pasaport olabilir.)
 3. Sınav giriş belgesi
 4. Sınava girerken kimlik yerine sürücü belgesi kabul edilmemektedir. Mağduriyet yaşamamanız adına giderken muhakkak kimlik veya pasaportunuz ile gitmeniz gerekmektedir.
ilginizi çekebilir  Şirketsiniz ve kredi vermiyorlarsa gelin yardımcı olalım

Segem Yeterlilik Sınav Ücreti Ne Kadardır?

Banka çalışanları için çalıştıkları bankalar toplu ödeme yaparlar. Banka çalışanları bireysel ödeme yapmadan sadece İnternet sitesi üzerinden başvurularını gerçekleştirirler.

İlk kez sınava girecek adaylar için sınav hizmet bedeli: 181 TL

Daha önce sınava girmiş ve başarısız olmuş adayların hizmet bedeli: 109 TL

Sınav tarihlerine ve sınava başvuru sürelerine İnternet sitesi üzerinden bakmalısınız. Sınav başvuru süreleri kaçırıldığında ek süre verilmemektedir. Sınava girmeden önce İnternet üzerinden izleyeceğiniz izleme sürelerini de kontrol etmelisiniz.

Sınav merkezleri: Ankara, Antalya, Erzurum, Gaziantep, İstanbul Anadolu, İstanbul Avrupa, İzmir, Trabzon.

✔️ Sigortacılık Genelge, Tebliğ ve Sektör Duyuruları

https://tsb.org.tr/images/Documents/Teknik/istatistik/DERK%20GENELGE%20(2020_1).PDF

segem genelge

Sınav Konuları Nelerdir?

Sınav 50 adet çoktan seçmeli olarak yapılmaktadır. Sınav süresi ise 60 dakikadır. Yanlış yapılan sorulan doğruları etkilemeyecektir. Segem yeterlilik belgesini almak için en az 60 puan almanız gerekmektedir. Bu da 50 soruda 30 net yapmanızı gerektirecektir. Sınavda sorulacak soruların konuları şu şekildedir:

 • Sigortaya giriş
 • Sigorta evreleri
 • Sigorta sözleşmesi ve sigorta tarafları
 • Sigortalama Kavramları
 • Sigorta yapmanın temel prensipleri
 • Temel Reasürans bilgisi
 • 5684 sayılı sigortacılık kanunu
 • Sigorta acenteleri yönetmeliği
 • Sigorta acenteleri yönetmeliğinin uygulanmasına dair genelge
 • Acentelere ilişkin ikincil düzenlemeler
 • Sigorta acentelerinin hak ve yükümlülükleri
 • Türkiye’de sigorta uygulamalarının yapılışı
 • Teknik terimler
 • Hasar kayıtları
 • Sigorta sözleşmelerindeki bilgilendirmeler
 • 6102 sayılı Türk Ticaret Kanununun Acentelere dair hükümleri
 • Tüketici lehine yapılan sigorta sözleşmeleri ve mesafeli sigorta sözleşmelere ilişkin yönetmelikler
Sınav Sonuçlarını Nasıl Öğrenirim?

6609 sayılı Kişisel verileri koruma kapsamında sınav sonuçlarının sadece kimlik numarası ile bakılması uygulamasına son verilmiştir. Sınav sonuçlarını Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasına ek olarak SEGEM’e bildirmiş olduğunuz e-postasına gönderilen doğrulama kodunu da eklemeniz gerekmektedir. www.segem.org.tr sitesinde sınav sonuçları kısmını tıklayarak çıkan form alanına kimlik numaranız ile birlikte mailinize gönderilen doğrulama kodunu girerek öğrenebilirsiniz. Sonuçların açıklanacağı tarihi Segem İnternet sitesi üzerinden takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Cansu Ciğerli
KrediBir Editör Şefi. Soru ve Görüşleriniz için: [email protected]

Diğer yazılar

- reklam-

Rastgele kredi yazıları