Senet Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Senet borcunun ödenemediği durumlarda hangi hukuki sürecin işleyeceği oldukça ödemli bir konu olarak karşımıza çıkıyor. Peki, senet borcu ödenmezse ne olur?

Senet Nedir?

Senet, var olan bir borcun ödenmesine dair garanti sağlama adına oluşturulan bir evrak olanak isimlendirilir. Borçlu kişi, teminat olması adına alacaklı kişiye senet verir. Senet, yasal belge özelliği taşır ve bu nedenle oldukça önemlidir. Senedin oluşturulması için, alacaklı ve borçlu kişilerin olması şarttır ve yeterlidir. Senedin oluşturulması için, üçüncü bir kişiye ihtiyaç duyulmaz. Senetlerin üzerinde tarafların isim ve soy isimleri, TC kimlik numaraları ve adres bilgileri bulunur. Eğer taraflardan biri firma ise, firmanın şirket yetkilisinin kaşesi ve imzası bulunmalıdır. Senetlerin üzerinde aynı zamanda, borca ve borcun ödeme biçimine ait bilgiler de bulunur. Senedin oluşturulmasının ardından taraflar tarafından ayrı ayrı imzalanması gerekmektedir.

Senet Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Bir borç ödeme esnasında oluşturulan senet varsa bu borcun mutlaka ödenmesi gerekiyor. Bu borç ödenmezse, alacaklı olan kişi elindeki senetle alacağı parayı tahsil etmek için yasal işlem başlatabiliyor. Yasal işlem hem masraflar hem de prosedür açısından borçlu kişiler için oldukça zor bir sürece dönüşmektedir.

İcra Süreci

Senet borcun ödenemediği durumlarda alacaklı kişiler ellerinde bulunan senetle icra dairesine başvuruda bulunmaktadırlar. Bu başvuruyla beraber, söz konusu olan borç için bir avukat tayin edilmektedir. Bu avukatlar borçlu kişi ile iletişime geçerler ve borcun ödenmesi yönünde bir yol izlerler.

Bu noktada mevcut olan borca avukat masrafları da eklenmektedir. Avukat ve borçlu olan kişi borcun ödenmesi konusunda anlaşabilirler. Burada avukatlar, alacaklı kişilerin bilgisi doğrultusunda borçlu kişiler için bir ödeme planı oluşturabilirler. Borçlular için yapılabilecek en mantıklı olan yol; alacaklılar ile anlaşma yoluna gitmektir. Borçlular, borçlarının taksit halinde ödenmesini de talep edebilirler. Avukat ve borçluların anlaşamaması halinde, icra takibi başlatılmaktadır ve borçlulara ödeme belgesi gönderilmektedir. Bu aşamada da borçlu, ödeme belgesini teslim almasının ardından beş iş günü içinde borca itiraz edebilir. On iş günü içinde de söz konusu olan borcu ödemesi zorunludur.

ilginizi çekebilir  Kredi Almak Artık Zor Değil

İcraya Verilen Senet Ödenmezse Ne Olur?

İcraya verilen kişi, borçları ödeyebileceğine dair bir taahhüt vermelidir. Bu taahhüdü yerine getirmez ise, cezai işlem başlatılmaktadır. Kısaca belirtmek gerekirse, borçlu olan kişi borcu sebebiyle hapis cezası alabilir. Ancak kişi borcu ödeyeceğine dair bir açıklamada bulunmadıysa herhangi bir hapis veya adli para cezası hükmedilmez. Senetler ödenmediği zaman mahkemeye gidilir ve icra takibi başlatılır. İcra Dairesi alacaklı olan tarafın elinde bulunan senetleri inceler ve icra takibi sürecini başlatır. Borcun ödenmediği süre zarfının ardından, borç icra yoluyla ile borç tahsil edilmektedir. Ödenmeyen senetlerin tahsili, haciz işleminin ardından gerçekleştirilir. Ancak bu işlem, senet tahsilinde kullanılmakta olan son hukuki adımdır.

Yorumlayanlar (3)

  1. Avatar Akif Tem 11, 2019
  2. Avatar Recep Tem 11, 2019
    • Avatar Murat Tem 11, 2019

Yorum yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.