Cuma, Ocak 28, 2022

Senet Borcu Zaman Aşımı Süresi

güncellendi: Cansu Ciğerli

Türk Ticaret Kanunu’nun 2011 yılında yayımlanarak yürürlüğe giren ilgili maddesinde açıkça belirtilene göre senedin imzalanması suretiyle borçlanılmasının ardından vade tarihini 3 yıl doldurmuş olan senetler zaman aşımına uğramaktadır. Senet borcu zaman aşımı süresi belirtilen kanunda 3 yıl olarak belirtilse de (1 yıllık icra işlemleriyle toplam 4 yıl) bu sürenin pek bir geçerliliği bulunmamaktadır.

Senetlerde belirtilen zaman aşımlarının yanı sıra, bu zaman aşımlarının uzatılmasına imkan sağlayan maddelerde bulunmakta. Hal böyleyken borçluyu borcundan kurtaracak bir eylem bulunmamakla birlikte, bazı adımlar atıldığı takdirde zaman aşımı durumu ortadan kaldırılarak işlem zamanı uzayabiliyor.

Zaman Aşımı Ne Zaman Başlar?

Yapılmış olan alım satım işleminin sonrasında nakdi alacak karşılığı olarak senet imzalamak mümkün olmak ile birlikte, imzalanmış olan senedin ödeme vadesi belirlenmektedir. Borç karşılığı imzalanan bu senetten sonra belirtilmiş olan ödeme vadesi son ödeme tarihinden itibaren zaman aşımı için gerekli olan süre başlamış olmaktadır. Bu geçen süre içerisinde ödenmemiş olan borç icraya verilmediği takdirde tahsil edilmemiş olmakla birlikte yasal sürenin sona ermesi ile zaman aşımına uğrayan borç sona erdirilmiş olmaktadır. Eğer icraya verildiği halde tahsil edilememiş bir borç durumu var ise İcra Müdürlüklerinde açılan yeni dosya ile bu süre uzatılır ve mevcut olan borç son bulmaz.

Senette 10 Yıllık Zaman Aşımı Geçerli Midir?

Senetlerin tahsil kabiliyeti bulunmamaktadır. Fakat Hukuk Mahkemeleri Kanunu’nun 202. Maddesi uyarınca senet yazılı delil başlangıcı sayılarak senette yazan tutarın maddi bir olguya dayandırılması sonucunda alacağın, Borçlar Kanunu’nda yer alan 10 yıllık genel zaman aşımına tabi olma ihtimali bulunmaktadır. Alacağın ispatı için kimi durumlarda tanık dinlenilmesi istenebilmektedir. Senet borcu zaman aşımı süresi 10 yıl demek kesin bilgi değildir.

Son olarak bazı durumlarda senet karşılığı verilmiş olan hizmetin ve maddi karşılığın ispatının yanı sıra söz konusu olan alacağın miktarı da sonuca doğrudan etki edebilmekte.

ilginizi çekebilir  Artık Borç Aramak Sorun Olmayacak

Senet ile Alacakları Bulunanlar İşi Sadece Avukata Bırakmamalı

Senet karşılığı alacağı bulunan herkes senedin ödenememesi durumu ile karşılaştığında takibin yapılması için bir avukattan yardım almakta ve bu yapılması en doğru olan yol olmaktadır. Fakat bu tarz davalara bakan avukatların başı çok kalabalık olduğundan ve özellikle son dönemlerde bu tarz davalarda artış yaşanmasından dolayı ve yoğunluklarından ötürü ödenmemiş olan borcun zaman aşımından önce yenileme yoluna gitmeyi atlamaları mümkün olabiliyor. Bu tarz durumlarla karşılaşıp mağdur olunmaması adına avukata verilmiş olsa dahi takibini bırakmamanız sizin lehinize olacaktır.

Senet Borcu Bulunan Biri Vefat Etmesi Durumunda Borç Ne Olur?

Senet karşılığı borçlanan kişi veya senede kefil olan kişinin borç tahsil edilmeden önce vefat etmesi durumunda var olan bu borç mirasçılarına geçer. Fakat mirasçılar bu mirası kabul etme veya kabul etmeme hakkına sahiptir. Bu mirasın reddedilmesi için gerekli olan süre 3 ay olmakla birlikte, 2 ay içinde reddedilmemiş miraslar kabul edilmiş sayılır ve miras olarak kalan borcun ödenmesinde sorumluluk sahip olunmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tuğba Canelimden
Soru ve Görüşleriniz için: [email protected]

Diğer yazılar

- reklam-

Rastgele kredi yazıları