Cuma, Ocak 28, 2022

Sicili Bozuk Olana Kredi

güncellendi: Cansu Ciğerli

Bankalar ve öteki finans kurumlarından kredi almadan bir mal yada eşyaya haiz olmanın neredeyse olanaksız hale geldiği finans sektöründe krediye başvuranların sayısı arttıkça kurumların dikkat etmiş olduğu faktörler de daha mühim hale gelmiştir. Finans kaynaklarından kolay kredi alabilmek yada kredinizi kısa sürede onaylatabilmek için bilinmesi ihtiyaç duyulan bazı kriterler vardır. Bunların başlangıcında banka siciliniz gelir. Sicili bozuk olana kredi veren kurumlar da olmasına rağmen kolay kredi almak için sicilinize dikkat etmek önemlidir.

Banka Sicili Nedir ?

Kredi alımında bu aşama etkili olan banka sicilinin ne işe yaradığını ve iyi mi yükselip iyi mi düştüğünü bilmeniz halinde kredi almanız daha azca zahmetli hale gelecektir. Özetle anlatmak gerekirse bir ferdin banka sicili bankalar ile girmiş olduğu ticari ilişkilerdeki başarısına verilen puanlamadır. Bunun için herhangi bir bankada hesabınızın olması bile kafi olacaktır. Kredi çekme sıklığınız ve bu kredileri iyi mi bir düzende ödediğiniz, hesabınıza girip çıkan paranın rakamsal hali, otomatik ödeme talimatlarınız, kredi kartı ödemeleriniz benzer biçimde etmenler banka sicilinizi belirleyecektir. Daha öncesinde bankalarla ilişkilerinizi iyi yönetememenizden meydana gelen bir vaka yaşamanız halinde banka siciliniz ve puanınız düşük olacağından kredi onayınız zorlaşacaktır.

Banka Sicili Iyi mi Düzeltilir ?

Bankalarla olan ilişki ve puanlamalarınız düşük olduğunda bunu aksi yöne çevirecek bazı adımlar mevcuttur. Bunun için düşük limitli bir kredi kartına başvurmanız gerekir. Onay almanız zor olmayacaktır. Bu karttan yaptığınız harcamaları tertipli takip etmeli, ödemeli ve hatta fazla ödemeler yaparak limitinizin yükseltilmesine dayanak oluşturmalısınız. Hesabınıza otomatik ödeme talimatları vermeniz de bir başka pozitif faktördür. Banka sicilinizin bozulması başka birine olan kefillik halinden kaynaklanıyor ise asla bu benzer biçimde sebeplerle bankalar ile yeniden karşı karşıya gelmemeye çalışınız. Hesabınıza maaş aktarımı hariç değişik kanallardan para giriş- çıkışı doğrusu hacim sağlamaya çalışınız. Kısa bir süre olmasa bile bu sizin kredinizin yükseltilmesine olanak elde edecektir. Kara listeye alınmış ve zaman içinde ilgili problem yaşayan birisi iseniz bankaların sicili bozuk kişilere verdiği kredilere başvurabilirsiniz.

ilginizi çekebilir  Finansal Darboğaz Ve Çözüm

Siciliniz Bozuk Olsa Bile Kredi Verecek Kurumlar

Sicilinize işlenmiş negatif puanlamalar Merkez Bankası tarafınca meydana getirilen düzenlemeye nazaran 5 yıldan ilkin silinmemektedir. Ek olarak bankanın size yeniden güvenebilmesi için ise minimum 1 yıl tertipli bir tüketici olmanız gerekir. Bu kadar süresi olmayanlar ile bazı bankaların verdiği kredilerden yararlanabilir. Bu bankaların başlangıcında Odeabank, Fibabank, Enpara benzer biçimde kuruluşlar gelmektedir. Bu kuruluşların banka sicili bozuk olanlara kredi vereceğine dair reklamları mevcuttur. Sizden belge yada kefil istemeden hiçbir finansal kuruluşun kredinizi onaylamayacağını bilmeniz gerekir. Ek olarak kredinin miktarı düşük, vadesi ise kısa olacaktır.

  • ING Bank
  • DenizBank
  • Akbank
  • TEB
  • Güvence
  • Finansbank
  • YapıKredi
  • ICBC Bank

Değişik Finansal Firmalardan Kredi

Kredi almak söz mevzusu olduğundan tüketicilerin aklına gelen ilk ve tek kurum bankalar olmaktadır. Vatanımızda kredi temininde bulunan firmalar bir tek bankalar değildir. Oldukca fazla saydam bir yaklaşım sergilememekle beraber piyasada senet yada kefil ile belli faizler karşılığında kredi veren kurumlar bulunur. Bu kurumlara giderek, müracaat yapmak ve kredi talebinde bulunmak da bir başka seçenektir. Faktöring firmaları da bir başka kredi alma şansınızın bulunmuş olduğu yasal kuruluşlardır.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Cansu Ciğerli
KrediBir Editör Şefi. Soru ve Görüşleriniz için: [email protected]

Diğer yazılar

- reklam-

Rastgele kredi yazıları