Çarşamba, Aralık 8, 2021

Sigorta Eksperi Nasıl Olunur? Sigorta Eksperi Nedir?

Sigorta eksperi, söz konusu sigorta poliçesinde yer alan risklerin meydana gelmesi durumunda oluşan maddi kaybın niteliğini tespit eden tarafsız çalışan uzmanlardır.

Ekspertiz Nedir?

Bir aracın veya gayrimenkulün maddi değerinin tespiti için yapılan işlemlerdir.

Sigorta Eksperi Ne İş Yapar?

Sigorta eksperi sigorta konusunda risklerin gerçekleşmesi halinde hasarın niteliğini ve kapsamını araştırarak bir rapor hazırlanmasını hasar meydana gelmeden önce ise hasar riski konusunda gözetim faaliyetleri raporlarını hazırlamakla mükelleftir. Sigorta eksperinin her branşta uzmanlık alanı farklıdır. Bu nedenle her eksper her hasar işleminde görevlendirilmiyor, görevlendirmeler eksperlerin uzmanlık alanına göre şirket tarafından belirleniyor.

Sigorta Eksperi Olmak İsteyenler

Sigorta eksperi nasıl olunur? Sigorta eksperi nedir? İlk olarak eksper olabilmenin birinci koşulu Türkiye’de ikamet ediyor olmak, iflas ya da konkordato ilan etmemiş olması, dört yıllık eğitim veren üniversitelerden mezun olması şartı aranmaktadır. Sadece kara araçlarında eksperlik yapacak adayların öğrenim seviyesi en az iki yıllık öğrenim veren okullar olması yeterli sayılacaktır. Hazine Müsteşarlığı tarafından ihtiyaç halinde açılan kurslarda en az üç ay süreli eğitim gören adayların kurs bitiminde yapılan sınavdan da başarılı olması durumunda eksper olmaya hak kazanır. Eksperler bağımsız çalışmaları nedeniyle kendi başlarına şirket de kurabilirler. Çalışma koşullarının rahatlığı ve diğer mesleklere oranla gelirinin daha yüksek oluşu son yıllarda eksperlik mesleğine yönelen kişi sayısını arttırmıştır.

Eksperlerin Aylık Kazançları Ne Kadardır?

Bağımsız çalışmaları nedeniyle her ay düzenli olan sabit bir maaş gelirleri bulunmuyor. Fakat sigorta branşları, çalıştıkları hasar tespit sayısı, kendi şirketi adına çalışması ya da bir eksperlik şirketine bağlı olarak çalışması gibi faktörler aylık kazançlarına etki etmektedir.

Sigorta Eksperleri Meslek Kuralları Nelerdir?

Tarafsızlık ilkesi eksperliğin en temel kurallarından biridir, Eksper sigortalı ve sigortacıyı ayrım gözetmeksizin haklarını korumakla ve yasalara uygun hareket etmekle mükelleftir. Tarafsızlığını şüpheye düşürebilecek bir konum olması durumunda da teklif edilen işi kabul etmeme hakkına sahiptir. Sigortalı ve sigortacı arasında yaşanabilen tartışma gibi durumlarda tarafsızlık ilkesi gereği konunun dışında kalır. Eksperliğin bir diğer ilkesi ise güven ilkesidir. Eksper yapacağı tespitlerinde şeffaflığı göz önünde bulundurarak basit anlaşılabilir olmayı ilke edilir ve mesleğini sadakatle yürütebilmektedir. Mesleki ehliyet ilkesi, eksperlerin branşı dışında olan konularda eksperlik yapamaması anlamına gelmektedir. Bir diğer mesleki kuralımız ise sır saklama konusudur. Eksperlik mesleği sorumluluk gereği sır saklamakla sorumludur ve mesleği bırakmış olsa dahi bu sorumluluğu ortadan kalkmaz.

ilginizi çekebilir  Generali Kasko Sigortası 2021

Ekspertiz Ve Raporlama

Eksper mesleği kurallara uymakla mükellef olmasının yanı sıra İcra Komitesi tarafından alınan kararlara da uymak sorumlulukları arasındadır. Eksper sigorta poliçesi kapsamında yer alan genel ve özel şartları çerçevesinde değerlendirerek ekspertiz raporuna bu çerçeveye göre hazırlar. Eksper devir aldığı hasar dosyasının tamamlanmasına kadar tüm süreçleri takip eder, görevini yasal süre içerisinde tamamlar ve teslim eder.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Cansu Ciğerli
KrediBir Editör Şefi. Soru ve Görüşleriniz için: [email protected]

Diğer yazılar

- reklam-

Rastgele kredi yazıları