Çarşamba, Aralık 8, 2021

Tapu Harcı Hesaplama

2020 senesinin Mayıs ayında Bankalar Kurulu’nun aldığı karar uyarınca, hem satıcıdan hem de alıcıdan alınan %2 olan tapu harcı, 2020 senesinin Ekim ayının son gününe kadar %1.5’e düşürülmüştür. Bu durumda 100.000 TL değerindeki bir konutun alım ya da satım işlemlerinde 2.000 TL olarak hem satıcıdan hem de alıcıdan istenen tapu harç bedeli, belirtilen tarihe kadar alıcıdan ve satıcıdan 1.500 TL olarak tahsil edilecektir. Tapu harcı hesaplama 2020 işlemlerinde bu kararın büyük bir etkisi bulunduğu için, bu konuyu inceleme altına alacağız.

Tapu Harç Bedeli

Tapu harcı ya da tapu bedeli, tüm taşınmaz mallar için konut, arsa, arazi, tarla ve iş yeri gibi gayrimenkulleri kapsamı içine alan ve satışta %4 oranı ile hesaplanan bir harç bedelidir. Belirtilen kanuni düzenleme ile bu bedel %3’e düşürülmüştür.

Tapu harç bedeli, aksi kararlaştırılmadığı sürece hem alıcıdan hem de satıcıdan eşit miktarda tahsil edilir. Bu durumda satış beli üzerinden %2 oranında bu tutarın her iki taraftan da tahsil edilmesi söz konusu oluyor. Ekim 2020 tarihine kadar bu tahsil edilecek bedel tek taraftan %1.5 oranı ile uygulanacaktır.

Tapu Harcı Hesaplama

Tapu harç bedelinin hesaplanması, tapuya beyan edilen söz konusu gayrimenkulün satış tutarı üzerinden gerçekleştirilmektedir. Eğer gayrimenkulün alış ya da satışında tapuda bedelin 200.000 TL olduğu beyan edilmişse, bu durumda hem alıcının hem de satıcının %2 oran ile 4.000 TL ödemesi gerekiyor. Ayrıca belirtilen düzenleme sonucunda %1.5 olan oran kapsamında ödemeler 3.000 TL’ye düşürülmüştür.

Tapu Harcı Ödemesinde Harç Bedeli Hesaplamanın Önemi

Gayrimenkullerin alım ve satım işlemlerinde doğru bilgi sahibi olmak, maliyetlerin yanlış hesaplanarak zarar edilmesine ve ileride karşılaşılabilmesi muhtemel olan çeşitli cezalara çarptırılmanıza önlem olacaktır. Bu nedenle tapu harç hesaplaması yaparken, belirtilen oranların dikkate alınması önemlidir.

ilginizi çekebilir  Araç ÖTV ve KDV Hesaplama 2021

Tapuda satış işlemlerinin 2020 senesi itibariyle döner sermayedeki hizmet tutarı 103.50 TL olarak hesaplanıyor. Ayrıca ilave hizmetler de eklenen bu tutar 117.50 TL’ye kadar yükseliyor. Tapu ve Kadastro Müdürlüğü tarafından 2020 senesi için belirlenen bu döner sermaye bedeli, işlemler dahilinde ödenmesi zorunlu olan bir hizmettir.

Tapu Harcı ve Düşük Gösterilmesiyle İşleme Konan Ceza

Tapu harç bedelinin ödemeleri, beyanatı gerçekleştirilen satış bedeli üzerinden gerçekleştirildiğinden eğer tapuda düşük bir satış bedeli beyan ederseniz, tapu harcı da haliyle düşük bir tutara denk gelecektir. Birçok insan bu şekilde işlem yapmayı tercih etmesine karşın, bu işlemin cezai bir yaptırımının bulunduğunu unutmamak gerekiyor. Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından kullanılan konut kredisi tutarlarını inceleme altına alarak tapu harç bedelleriyle karşılaştırma yapabiliyor. Bu durumda konut kredisi tapu harcına belirtilen değerden yüksek olan kişilere, işlemde sahtecilik nedeni ile %2 oranlı ceza uygulanıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Cansu Ciğerli
KrediBir Editör Şefi. Soru ve Görüşleriniz için: [email protected]

Diğer yazılar

- reklam-

Rastgele kredi yazıları