Salı, Ekim 26, 2021

Taşıt Kredisi Limiti ve Peşinat Miktarı Değişti

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından getirilen yeni düzenlemelerle birlikte, taşıt kredisi limiti ve peşinat miktarı değişti ve bu haber Resmi Gazete’de yer buldu. Buna göre araç almak için kredi kullanmayı düşünen vatandaşların belli düzenlemelerden haberdar olarak işlem yapmaları gerekiyor.

Taşıt Kredisi Nedir ?

Taşıt kredisi, bankaların kredi ürünleri arasında yer bulan bir olanaktır. Araç sahibi olmak isteyen birçok insan, yüksek miktarda nakit para bulamadıkları zaman taşıt kredisinden yararlanırlar. Aracın belli bir miktarına göre alabildiğiniz bu kredide, geri ödemeleri de alabildiğiniz yüzdelik orana göre gerçekleştirirsiniz.

Hemen hemen her bankanın taşıt kredisi seçenekleri bulunabiliyor ve faiz oranları ile çekilebilecek miktarlar, aracın değerine göre belirleniyor. Ancak genellikle yerleşik bir faiz oranının bulunduğu görülebilmektedir. Araç almak istiyorsanız, aracınızı taşıt kredisi sayesinde alabilme şansı size bu şekilde tanınıyor.

Taşıt Kredisi Almak İçin Koşullar

Taşıt kredisi almanız için, aranan koşullar hemen hemen ihtiyaç kredisi ile aynıdır. Zaten taşıt kredisinin de ihtiyaç kredilerinin kapsamında olduğu görülebilmektedir.

Taşıt kredisi almak istiyorsanız, öncelikle almak istediğiniz aracı belirlemelisiniz. Belirlenen araç için banka tarafından bir fiyat değerlendirmesi yapılır ve almak istediğiniz aracın fiyatı belirlendikten sonra size belli bir oran ile kredi verilir. Kredide oranlar, daha önceki dönemlerde %80 civarında iken, BDDK tarafından getirilen ve Resmi Gazete’de duyurulan yeni yönetmeliğe göre artık %70 oranını geçemiyor. Bu nedenle taşıt kredisi almayı düşünüyorsanız, öncelikle getirilen yeni düzenlemeyi detaylı bir şekilde incelememiz gerekecek.

Taşıt Kredilerinde Yeni Düzenleme

BDDK tarafından getirilen yeni düzenlemeler sonucunda, taşıt kredilerinde peşinat ve limit tutarlarında farklı bir uygulamaya başlandı. Resmi Gazete’de yer bulan düzenlemeye göre, araç kredisi almak isteyenlerin artık bu krediyi almak için düzenlemelerdeki yeni limitlere uymaları gerekiyor.

ilginizi çekebilir  Senet Karşılığı Nakit Yerine Kredi Verelim
ilginizi çekebilir  Kredi Bulamamayı Sorun Etmeyin

Aracınızı kredi çekerek almak istiyorsanız, bankaların aracın tamamı için kredi vermediğini zaten biliyor olmalısınız. Alınacak aracın değerine göre belli bir miktar çekmenize izin verilebiliyor. Düzenlemelerin ardından, taşıt kredilerinde çekilebilecek tutar artık %70’i geçemeyecek. Düzenlemeden önceki durumda %80’ine kadar alınabilen araç kredisi, artık %70 olarak verilebilecek.

%70’i Aşmayacak

BDDK’nın getirdiği düzenlemeyle birlikte, taşıt kredilerinde çekilebilecek kredi tutarı, araç değerinin %80’inden %70’e geriletildi. Taşıt kredisi çekmek isteyen vatandaşlar, artık araç değeri 100.000 TL’nin altındaysa, %70 oranında kredi kullanabilecekler. Hiçbir banka veya kurumdan %70 oranının üzerinde kredi alabilmek gibi bir şansınız olmayacak.

Bu uygulama daha önceden 50.000 TL’lik araçları kapsıyordu. Ancak düzenlemenin sonucunda 100.000 TL’ye kadar olan bütün araçlar bu kapsamın içerisine alındı. Bu nedenle artık 50.000 TL veya altındaki araçlar için değil, 100.000 TL’ye kadar olan araçlarda %70 oranında kredi çekme imkanınız olabilecek.

Taşıt kredilerinde alınabilecek oranın bu denli düşürülmesi, araç sahibi olmak isteyen birçok vatandaşı zorlayacak gibi görünüyor. Yapacağınız başvurular onaylansa bile, artık yüksek miktarda bir kredi çekme şansınız taşıt kredileriyle mümkün olamayacak.

Resmi Gazete’de Duyuruldu

BDDK’nın düzenlemesi Resmi Gazete’de yer aldı ve tüketicilerin araç alımlarında kullanabilecekleri kredi miktarının, önceki düzenlemelere göre aşağı çekildiği belirtildi. Yönetmelikle bildirilen bu durum, binek araç alacak vatandaşları bir hayli zor bir duruma sokacak gibi görünüyor.

Binek araçlarda 100.000 TL’ye kadar olan kısmında %70 oranında kredi kullanılabilecek. 100.000 TL’yi aşan araçlarda ise, ilk 100.000 TL’lik kısım için %70, miktarı aşan kısımda ise %50 kredi kullanma hakkı verilebilecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
ilginizi çekebilir  Kefilsiz ve Gelir Belgesiz Kredi Veren Bankalar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Cansu Ciğerli
KrediBir Editör Şefi. Soru ve Görüşleriniz için: [email protected]

Diğer yazılar

- reklam-

Rastgele kredi yazıları