Banka Taşıt Kredisi Limiti ve Peşinat Miktarı Değişti

Taşıt Kredisi Limiti ve Peşinat Miktarı Değişti

-

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından getirilen yeni düzenlemelerle birlikte, taşıt kredisi limiti ve peşinat miktarı değişti ve bu haber Resmi Gazete’de yer buldu. Buna göre araç almak için kredi kullanmayı düşünen vatandaşların belli düzenlemelerden haberdar olarak işlem yapmaları gerekiyor.

Taşıt Kredisi Nedir ?

Taşıt kredisi, bankaların kredi ürünleri arasında yer bulan bir olanaktır. Araç sahibi olmak isteyen birçok insan, yüksek miktarda nakit para bulamadıkları zaman taşıt kredisinden yararlanırlar. Aracın belli bir miktarına göre alabildiğiniz bu kredide, geri ödemeleri de alabildiğiniz yüzdelik orana göre gerçekleştirirsiniz.

Hemen hemen her bankanın taşıt kredisi seçenekleri bulunabiliyor ve faiz oranları ile çekilebilecek miktarlar, aracın değerine göre belirleniyor. Ancak genellikle yerleşik bir faiz oranının bulunduğu görülebilmektedir. Araç almak istiyorsanız, aracınızı taşıt kredisi sayesinde alabilme şansı size bu şekilde tanınıyor.

Taşıt Kredisi Almak İçin Koşullar

Taşıt kredisi almanız için, aranan koşullar hemen hemen ihtiyaç kredisi ile aynıdır. Zaten taşıt kredisinin de ihtiyaç kredilerinin kapsamında olduğu görülebilmektedir.

Taşıt kredisi almak istiyorsanız, öncelikle almak istediğiniz aracı belirlemelisiniz. Belirlenen araç için banka tarafından bir fiyat değerlendirmesi yapılır ve almak istediğiniz aracın fiyatı belirlendikten sonra size belli bir oran ile kredi verilir. Kredide oranlar, daha önceki dönemlerde %80 civarında iken, BDDK tarafından getirilen ve Resmi Gazete’de duyurulan yeni yönetmeliğe göre artık %70 oranını geçemiyor. Bu nedenle taşıt kredisi almayı düşünüyorsanız, öncelikle getirilen yeni düzenlemeyi detaylı bir şekilde incelememiz gerekecek.

ilginizi çekebilir  Kredi Çekmede Yeni Bir Dönem Başlıyor

Taşıt Kredilerinde Yeni Düzenleme

BDDK tarafından getirilen yeni düzenlemeler sonucunda, taşıt kredilerinde peşinat ve limit tutarlarında farklı bir uygulamaya başlandı. Resmi Gazete’de yer bulan düzenlemeye göre, araç kredisi almak isteyenlerin artık bu krediyi almak için düzenlemelerdeki yeni limitlere uymaları gerekiyor.

ilginizi çekebilir  Kredi İhtiyaçlarınızda Kredi Notunun Etkisi

Aracınızı kredi çekerek almak istiyorsanız, bankaların aracın tamamı için kredi vermediğini zaten biliyor olmalısınız. Alınacak aracın değerine göre belli bir miktar çekmenize izin verilebiliyor. Düzenlemelerin ardından, taşıt kredilerinde çekilebilecek tutar artık %70’i geçemeyecek. Düzenlemeden önceki durumda %80’ine kadar alınabilen araç kredisi, artık %70 olarak verilebilecek.

%70’i Aşmayacak

BDDK’nın getirdiği düzenlemeyle birlikte, taşıt kredilerinde çekilebilecek kredi tutarı, araç değerinin %80’inden %70’e geriletildi. Taşıt kredisi çekmek isteyen vatandaşlar, artık araç değeri 100.000 TL’nin altındaysa, %70 oranında kredi kullanabilecekler. Hiçbir banka veya kurumdan %70 oranının üzerinde kredi alabilmek gibi bir şansınız olmayacak.

Bu uygulama daha önceden 50.000 TL’lik araçları kapsıyordu. Ancak düzenlemenin sonucunda 100.000 TL’ye kadar olan bütün araçlar bu kapsamın içerisine alındı. Bu nedenle artık 50.000 TL veya altındaki araçlar için değil, 100.000 TL’ye kadar olan araçlarda %70 oranında kredi çekme imkanınız olabilecek.

Taşıt kredilerinde alınabilecek oranın bu denli düşürülmesi, araç sahibi olmak isteyen birçok vatandaşı zorlayacak gibi görünüyor. Yapacağınız başvurular onaylansa bile, artık yüksek miktarda bir kredi çekme şansınız taşıt kredileriyle mümkün olamayacak.

Resmi Gazete’de Duyuruldu

BDDK’nın düzenlemesi Resmi Gazete’de yer aldı ve tüketicilerin araç alımlarında kullanabilecekleri kredi miktarının, önceki düzenlemelere göre aşağı çekildiği belirtildi. Yönetmelikle bildirilen bu durum, binek araç alacak vatandaşları bir hayli zor bir duruma sokacak gibi görünüyor.

Binek araçlarda 100.000 TL’ye kadar olan kısmında %70 oranında kredi kullanılabilecek. 100.000 TL’yi aşan araçlarda ise, ilk 100.000 TL’lik kısım için %70, miktarı aşan kısımda ise %50 kredi kullanma hakkı verilebilecek.

ilginizi çekebilir  Kredi Çeken Kişi Borcunu Ödemezse Kefile Ne Olur ?
Cansu Ciğerli
Cansu Ciğerli
KrediBir Editör Şefi. Soru ve Görüşleriniz için: [email protected]

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Güncellenenler

Bloke Teminatlı Kredi Kartı veren Bankalar

Bloke teminatlı kredi kartı veren bankalar size, kredi notunuz düşük olması sebebiyle mevduat blokesi teminatı vererek alabileceğiniz kredi kartıdır....

Garanti Bankası Kimin? Sahibi Değişti mi? kime ait?

Türkiye'nin köklü bankalarından olan Garanti Bankası kimin sorusu merak edilen sorulardan biridir. 1946 senesinde Ankara'da kurulmuş bir bankadır. Doğuş...

Enpara Swift Kodu ve Şube Kodu Nedir

Enpara Swift kodu ve şube kodu nedir? QNB Finansbank'ın şubesiz bankacılık hizmeti Enpara'nın swift kodu ve diğer bilgileri. Dünya düzeni para...

Kredi Kartı Numarası Kaç Hanelidir? Nerede Yazıyor?

Kredi kartı numarası çoğu kart kullanıcısının merak ettiği şeyler arasında yer alıyor. Kart üstündeki numaralar ne anlama geliyor, kaç...

Maddi Yardım Başvuruları 2020

Devlet maddi yardım başvuruları koronavirüs sebebi ile artmış durumda. Maddi destek başvurusu nasıl yapılır? Nerden başvurulur? Maddi destek yardımı...

Başbakanlık Bursu

Başbakanlık Bursu; Başbakanlık bursunu, Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğü; lise, orta, ilköğretim ve üniversite öğrencilerine karşılıksız olarak verir. Başbakanlık vgm...

Alakalı kredi blog yazıları

Bloke Teminatlı Kredi Kartı veren Bankalar

Bloke teminatlı kredi kartı veren bankalar size, kredi notunuz...

Garanti Bankası Kimin? Sahibi Değişti mi? kime ait?

Türkiye'nin köklü bankalarından olan Garanti Bankası kimin sorusu merak...

ilginizi çekebilirönerilen içerik
sizin için