Salı, Ekim 26, 2021

Taşıt Kredisi Ödenmekte Olan Araç Satılır Mı?

Herkesin hayalinde alabileceği en iyi aracı almak vardır. Özellikle eski araçların çıkartabileceği sıkıntılar, önceki sahibinin ne şartlarda kullandığını bilememek ve bu hepsi olmasa da bazı satıcıların alıcıyı kandırmaya yönelik tavırları alıcıları sıfır ya da garantili ikinci el araçlara yönlendirmektedir. Tabi ki bu durumda artan fiyatlara karşı eğer eliniz de nakit paranız yok ise en iyi çözüm taşı kredisi almak olacaktır.

Taşıt kredisi uygun faiz ve ödeme imkanlarına karşılık uzun geri ödeme planları ile karşımıza çıkar. Bu uzun ödeme planları taksitlerin miktarını düşürse de uzun vadede aracı ne zaman satmanız gerekeceğini bilemeyebilirsiniz. Herhangi bir ekonomik darlık, herhangi bir ihtiyaç, evi ya da arabanın modelini yenileme isteği aracınızı değiştirmenizi gerektirebilir. Böyle bir durumla karşı karşıya gelmeden önce taşıt kredisi ödenmekte olan araç satılır mı sorusunun cevabını öğrenmek iyi olacaktır. Çoğu banka kredi bilgilerinde bu sorunun cevabını size vermeyecektir. Taşıt kredisi ödenmekte olan aracı satmak istiyorsanız bunun bir kaç farklı yolu vardır. Bilmeniz gereken kredi alınırken ilgili aracı bankanın ipotek ettiği bu sebeple ipoteksiz bir araç gibi direk notere giderek kendi üstünüzden karşı tarafa aracı devredemeyeceğinizdir.

Taşıt Kredisini Ödemek

Eğer elinizde nakit paranız var ise yapılacak en iyi hareket aracın ipotekli olduğu bankada ki taşıt kredisini tamamen ödeyerek aracın üstünde ki ipoteği kaldırmak olacaktır. Böylece aracın mülkiyeti tamamen size geçer ve sizde noterden sorunsuz bir şekilde aracın satışını gerçekleştirebilirsiniz. Bu size araca talipli bir alıcı geldiği anda istediğiniz gibi satışı verme olanağı sağlar böylece alıcıyı kaçırmamış olursunuz.

ilginizi çekebilir  Borç Para Nasıl Alınıyor

Tüketici Kredisine Başvurmak

Eğer nakit paranız yok ise yapılabilecek diğer hamle tüketici kredisine başvurmak olur. Tüketici kredisine başvurarak aldığınız para ile aracın borcunu kapatabilir böylece aracın satışını gerçekleştirebilirsiniz. Satıştan gelen para da tüketici kredisini ödeyeceği için düşük bir faiz ödeyerek bu işi sonlandırmış olursunuz. Böylece olası bir alıcıyı kaçırma ihtimaliniz de kalmaz. Masrafsız kredi veren bankaları araştırmak bu konuda yapabileceğiniz en mantıklı hareket olacaktır.

ilginizi çekebilir  Kredi Veren Finans Şirketleri

Aracı Kredisi Bittikten Sonra Devredecek Şekilde Satmak

Eğer kendinize anlaşabileceğiniz bir alıcı bulursanız noterden bir sözleşme yaparak alıcının aracın borcunu ödemesi karşılığında kullanım hakkına sahip olacağı ve borç bitiminde aracın kendisine devredileceğini açıklayan bir sözleşme yaparak araç satışını gerçekleştirebilirsiniz. Bu seçeneğin sıkıntısı hem anlaşabileceğiniz bir alıcı bulmak hem de daha sonra oluşabilecek olası problemlerle uğraşmak zorunda kalmanızdır. Tabi ki alıcıdan ödediğiniz kadar bedel için bir miktar ücrette temin etmeniz gerekmektedir. Çoğu alıcı bu durumu kabul etmeye yanaşmadığı için olası alıcıları da kaçırmanız söz konusudur.

Aracı Kredisi İle Birlikte Satmak

Olabilecek seçenekler içinde en zorlularından biride aracın borcunu da alıcıya devretmektir. Bunun için banka, satıcı ve alıcı arasında üçlü bir sözleşme yapılması ve anlaşma sağlanması gerekir. Fakat çoğu banka bu anlaşmaya yanaşmamaktadır. Ancak alıcının kredi notu sizin kredi notunuzdan yüksek olması durumunda bu seçenek geçerli olabilir. Bu durumda dahi çoğu banka kredi devrinden ziyade krediyi kapatmanızı isteyecektir.

Borcu Ödemek En Garantisi Yöntem

Taşıt kredisi ödenerek borcun aracın üstünden kaldırılması en garantili yöntemdir. Aksi taktirde araç üstünde ki ipotek her zaman aklınızda soru işareti olarak kalacaktır. Bu sebeple aracın borcunun kapanması ile aracı tamamen üstünüze almanız sizin açınızdan en sağlıklı yöntem olacaktır.

ilginizi çekebilir  Kredi notunu yükseltmek için yapmanız gerekenler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Cansu Ciğerli
KrediBir Editör Şefi. Soru ve Görüşleriniz için: [email protected]

Diğer yazılar

- reklam-

Rastgele kredi yazıları