Cuma, Ocak 28, 2022

Trafik ve Kasko Sigortası Sorgulama

güncellendi: Cansu Ciğerli

Zorunlu Trafik Sigortası ve kasko size ya da aracınıza gelen zararı karşılamaz, kazaya karışan üçüncü kişilerin zararı karşılar.

Kara yolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası ya da bilinen adıyla Zorunlu Trafik Sigortası, yaptırılması zorunlu olan ve olası bir kaza durumunda üçüncü kişilerin canına ya da malına gelebilecek kazaları karşılayan sigorta türüdür

Trafik Sigortası Sorgula

Kasko Poliçe Sorgula

KASKO DEĞERİ SORGULAMAK İÇİN TIKLAYIN

en uygun kasko hesaplama

 

*Not: E-Devlet uygulaması şifreniz yok ise Mobil bankacılık hizmetlerinden e-devlet’e girebilir ve trafik ile kasko sigortası sorgulama yapabilirsiniz.

 

Kasko ile arasındaki fark da budur. Ayrıca Zorunlu Trafik Sigortası yaptırmamanız durumunda cezaya maruz kalırsınız.

Trafik Sigortası Sorgulama

Trafik sigortanızı sadece T.C. kimlik numarası ve plaka no ile internet adresimizdeki sorgulama ekranıyla kolayca sorgulayabilir, sigortanızın bitiş süresini ya da yenileme yapılıp yapılmadığını öğrenebilirsiniz.

TRAFİK SİGORTASI SORGULAMAK İÇİN TIKLAYINIZ

zorunlu trafik sigortası sorgulama

Trafik Sigortası ve Kasko Yaptırmak Büyük maliyetlerden korur!

2020 yılının Ocak ayında tam 31.561 adet kaza meydana gelmiştir. Bunlardan 20.000 tanesi maddi hasarlı kazadır. Hal böyleyken sigortanın ne kadar önemli olduğunu vurgulamak gerekir. Trafik sigortasını yeterli görüp kasko yaptırmayı düşünmeyenlerin bu oranı dikkatli incelemesi gerekir. Bu oran sizin olası bir kazada maddi açıdan zarara uğramamanız için mutlaka kasko yaptırmanızı açık bir şekilde göstermektedir.

Zamanın ilerlemesiyle araç kullanımı giderek artmaktadır. Bir noktadan diğerine gitmenin konforlu hale gelmesi amacıyla özel araç sahibi olma oranı her geçen gün artmaktadır. Endüstriyel anlamda gelişen dünya, araçların yaygınlaşmasından dolayı her bütçeye göre özellikle ikinci el araç sahibi olma fırsatı yaratmaktadır. Toplu taşıma saatlerine göre hareket etmekten sıkılanlar için özgürlük anlamına gelen özel araç konforu hiç beklenmediği bir anda hayatınızı derinden etkileyen bir kaza haline dönebilir. Trafik kurallarına istenildiği ölçüde uyulmamasının da etkisiyle ülkemizde trafik kazaları bir hayli fazla olmaktadır.

Kasko Sigortası Nedir?

Kara Taşıtları Sigortası ya da bilinen adıyla Kasko, aracınızın yanması, kaza yapması, çalınması ya da çalınma girişimine maruz kalması gibi durumlarda zararların karşılanmasını sağlayan sigorta türüdür. Poliçenin durumuna göre bu haklar genişletilebilir. Sigorta şirketiyle anlaşmaya varmadan önce poliçenizi inceleyip varsa talebinizi iletebilirsiniz.

ilginizi çekebilir  Generali Kasko Sigortası 2021

Kasko Sigortası Sorgulama

Kasko Sigortanızı sadece T.C. kimlik numarası ve plaka no ile internet adresimizdeki sorgulama ekranıyla kolayca sorgulayabilirsiniz. Hangi sigorta şirketine ait olduğunu, bitiş süresini öğrenebilirsiniz. Trafik ve kasko sigortası sorgulama işlemlerini bu şekilde oturduğunuz yerden yapabilirsiniz.

KASKO SİGORTASI SORGULAMAK İÇİN TIKLAYINIZ

kasko sorgulama

Trafik Sigortası ve Kasko Arasındaki Farklar

Öncelikle Trafik Sigortası zorunludur, Kasko ise isteğe bağlıdır

Zorunlu Trafik Sigortası karşı tarafın zararını karşılar, Kasko ise poliçe sahibinin yani sizin zararlarınızı karşılar. Böylece hem karşı taraf hem de siz mağdur olmazsınız.

Zorunlu Trafik Sigortasının limitini devlet belirler. Belirlenen limitin üzerine çıkan kazalarda aradaki farkı kazayı yapan öder. Kasko da ise limit poliçe sahibi ile şirket arasında belirlenir. Poliçe kapsamı genişletildiği takdirde kazaların tüm zararı da karşılanabilir.

Trafik Sigortası Poliçe Bilgilerinizi Öğrenin

Poliçe bilgilerinizi unutmuş olabilirsiniz. Hiç dert etmeyin, yalnızca T.C. kimlik numarası ve plaka no ile trafik sigortası poliçe bilgilerinizi öğrenebilirsiniz. Hangi şirket olduğunu, bitiş süresinin ne zaman olduğunu rahatlıkla öğrenebilirsiniz.

Kaza Sonrası Karşı Aracın Sigortasını Sorgulayın

Yine sadece T.C. kimlik no ve plaka no ile kazaya karışan karşı aracın sigorta durumunu da öğrenebilirsiniz.

Trafik Sigortası Hasarsızlık İndirimi Nedir?

Hasarsızlık indirimi, poliçe süresi boyunca kusurlu olduğunuz kazaya karışmadığınız zaman poliçenizi yenilerken indirim uygulanması anlamına gelir. İlk defa sigorta yaptıracak birisi 4. basamaktan başlar. İndirim uygulanması için 1,2,3 basamaklarından birine geçmesi gerekir. Aksi halde kusurlu olduğunuz kazaya karışırsanız da karıştığınız kaza sayısı kadar sıralamada artış gösterirsiniz.

Yıl Basamak No Hasarsızlık indirimi (%) Prim Artırımı (%)
4 7 45
3 6 30
2 5 15
1 4
2 3 50
3 2 100
4 1 150

 

Trafik Sigortası Hasarsızlık İndirimi Yeni Araca Devredilir mi?

Kullanım tarzı değişmediği sürece hasarsızlık indirimi devam eder. Burada kriter yeni araç almak değil kullanım tarzının değişmesidir. Yani, otomobil kullanan biri kamyonet satın alırsa hasarsızlık indirimi sıfırlanır.

Kasko Sigortası Hasarsızlık İndirimi Nedir?

Aynı şekilde Kasko Sigortası içinde, belirlenen süre boyunca kaza yapmadığınız takdirde uygulanan indirimdir. Genelde 4 hasarsızlık basamağı belirlemiş olsalar da bazı sigorta şirketlerinde 5. ya da 6. basamak indirimleri de olabilir.

Kasko Hasarsızlık İndirimi Yeni Araç Alımında Devam Ediyor mu?

Bu konuda sigorta şirketleri arasında değişiklik olmaktadır. Örneğin Doğa Sigorta için 90 gün içinde yenilenmesi şartıyla kullanım tarzı şeklinin değişmesi (hususi olmak şartıyla) sorun teşkil etmiyor.

ilginizi çekebilir  Tapu Harcı Hesaplama

Mapfre sigorta için ise 60 gün içinde yenilenmesi şartıyla kullanım tarzı değişikliği yine sorun teşkil etmiyor. HDİ sigorta için ise 90 gün içinde yenilenmesi şartı olmasıyla beraber kullanım değişikliği olduğu takdirde geçerliliğini kaybediyor. Bu ve buna benzer değişiklikler sigorta şirketlerine göre olmaktadır.

Araç Sigortası Yaptırmazsanız Ne Olur?

Zorunlu Trafik Sigortası bir zorunluluktur. Yaptırılmadığı takdirde ya da süresinin bitmesi halinde trafiğe çıkılamaz. Ayrıca trafiğe çıkmayan araca dahi yine bu sebeple ceza kesilebilir. Trafik sigortası olmayan araçlar muayene için randevu da alamaz.

Trafik Sigortası Olmayan Araç Çevirmeye Takılırsa Ne Olur?

Eğer Trafik sigortası olmayan araç çevirmeye takılırsa aracınız trafikten men edilir ve parka çekilir. Sigorta yaptırılana kadar park yerinde kalır. Sonrasında ise ceza ve çekici ücretini ödemeniz gerekir. Bu masraf düşünüldüğünde baştan sigorta yaptırmanın ne kadar mantıklı olduğu ortadadır.

Sigortasız çevirmeye girerseniz şu işlemleri görürsünüz;

  • Ehliyet, ruhsat ve trafik sigortası poliçe kontrolü,
  • Güncel poliçe yoksa aracın trafikten men edilmesi,
  • Aracın park alanına çekilmesi,
  • Sigorta yaptırılana kadar aracın park yerinde tutulması,
  • Sigorta yaptırıldıktan sonra park ve çekici ücreti ödenerek aracın teslim alınması.

Motosiklet Sigortası Sorgulama

Diğer sorgulama işlemleri gibi motosiklet sigortası sorgulama işlemini de T.C. kimlik no ve plaka üzerinden internet adresimiz aracılığıyla yapabilirsiniz.

Araç Borcu Sorgulama

Gelir İdaresi’nin internet vergi dairesi aracılığı ile veya anlaşmalı bankalar üzerinden sorgulayabilirsiniz, ödemesini yapabilirsiniz.

Araç Borcu Sorgulayın

Tramer Araç Sigortası Nasıl Sorgulanır?

Trafik Sigortaları Bilgi Merkezi ya da Tramer, araçlar hakkında sigorta ile ilgili bütün bilgilere ulaşabileceğiniz bir veri merkezidir. Zorunlu Trafik Sigortası ya da Kasko ile ilgili, araç hasar durumu ile ilgili tüm bilgelere ulaşabilirsiniz.

5664 SMS sorgulama hizmeti ücretlidir. Ücretlendirmeler tüm operatörler için sorgulama başına 8,5 TL’ dir.

PTT ile Hasar Geçmişi Sorgulama 8TL’dir.

PTT TRAMER HASAR GEÇMİŞİ SORGULAYIN

Tramer Sorgulamak için Plakayı yazın, TURKCELL, TÜRK TELEKOM, VODAFONE 5664’e gönderin. Aracın plakası değişmiş olsa bile, hasar geçmişi anında cebinize gelsin.

Örnek:

Kaynak: https://sbm.org.tr

Kaynakça:

https://www.tsb.org.tr/karayollari-motorlu-araclar-zorunlu-mali-sorumluluk-sigortasi-genel-sartlari.aspx?pageID=1080

https://tsb.org.tr/karayollari-motorlu-araclar-zorunlu-mali-sorumluluk-sigortasinda-tarife-uygulama-esaslari-hakkinda-yonetmelik.aspx?pageID=443

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Ceyda Susamaz
Soru ve Görüşleriniz için mail: [email protected]

Diğer yazılar

- reklam-

Rastgele kredi yazıları