Cuma, Ocak 28, 2022

VEDOP – VEDOP Nedir? Beyanname Sorgulama

güncellendi: Cansu Ciğerli

Vedop gelir idaresi Başkanlığı’nın tüm işlemlerini bilgisayar ortamına getirerek iş yükünü azaltmayı, verimliliği ve etkinliği artırmayı, sağlıklı bir karar vermeyi hedefleyen bir proje olarak VEDOP ortaya çıkmıştır. Vergi Daireleri Tam Otomasyon Projesi açılımıyla tanımlayabileceğimiz bu sistem, vergi dairelerinin bilgisayar sistemleriyle bilgi işlem uygulamalarında daha verimli bir çalışma oluşturmasını hedefliyor. Bütün fonksiyonlar bölge ve merkez network ağında daha kapsamlı şekilde ele alınabiliyor.

VEDOP SORGULAMA YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ.

VEDOP

Vergi dairelerinde otomasyon işlemlerinin hayata geçirilmesi amacını taşıyan VEDOP, sunulan hizmetlerin kaliteli şekilde oluşturulması temel amacını içeriyor. Vergi daireleri ile ortak bilgi ağına sahip birçok kurum vardır ve bu kurumlarla bilgi ağlarının ortam kullanımlarında daha aktif bir sisteme yer verilmesi gerekmektedir. Ayrıca denetim, vergi politikaları ve vergi geliri gibi stratejilerin oluşturulmasına da VEDOP imkan tanımaktadır.

Bir pilot proje olarak ortaya çıkan VEDOP, projenin başarı sağlamasıyla birlikte VEDOP III uygulamasına kadar yükseltilebilmiştir. Hem Gelir İdaresi Başkanlığı’nın hem de diğer kamu kurumlarının kullanabildiği bir e-devlet uygulaması olarak görülürken, otomasyon girişimleri ve kamu yönetiminin bilgi birikimi ile bağlantılı olarak her geçen gün yapılan değişikliklerle e-devlet sistemlerinin uygulanması sonucunu ortaya koymaktadır.

VEDOP Nedir?

vedop

VEDOP, kısaca açıklayacak olursak Gelir İdaresi Başkanlığı’nın ortaya koyduğu ve uzun bir süredir kullanımda olan bir e-devlet sistemidir. VEDOP nedir? sorusunun yanıtını merak edenler için, bu kısa açıklamayı açmamız gerekecektir.

Otomasyon süreciyle birlikte Gelir İdaresi Başkanlığı ve vergi daireleri gibi kurumlara aktiflik ve daha verimli bir çalışmayı VEDOP sistemi vaat etmektedir. Böylelikle hem belirtilen kurumlardan hem de diğer kamu kurumlarından daha verimli ve işlevsel bir hizmet alabilmeniz söz konusu olabilmektedir.

ilginizi çekebilir  Komisyonla Kesin Kredi Çıkartılır

İlk başta proje olarak ortaya konulmuş fakat daha sonra verimlilik elde edilmesiyle birlikte uygulama proje olmaktan çıkıp, sistem network altyapılarına entegre edilmiştir.

Ne işe Yarar?

Bütün e-devlet işlemlerinde internet ortamında veri almanıza imkan tanımaktadır. e-beyanname gibi bir uygulamadan bütün veri beyannamelerine ilişkin işlemleri internette yapabilme imkanınız olmaktadır. Vergi dairelerinin uyguladığı işlemlerin, E-VDO diye tabir edilen Vergi Daireleri Otomasyonu ile web tabanlı bir şekilde işletilmesine imkan tanıyor.

EBTİS olarak bilinen ve Elektronik Banka Tahsilat İşletme Sistemi açılımıyla ele alınan sistemde, bankalar tarafından toplanan vergilere dair bilgiler online şekilde Gümrükler Genel Müdürlüğü’ne (GGM) aktarılması işlemlerinde de sistemi kullanılabiliyor.

Kullanım Amacı

vedop eğitim

Gelir İdaresi tarafından işleme alınan her veri, elektronik ortama bu sistem sayesinde taşınabilmektedir. Böylelikle sistemin iş yükünü minimum seviyeye indirmesi, verimlilik ve etkinliği desteklemesi söz konusu olmaktadır. Elektronik ortamda elde edilen veriler yine burada bir araya getirilmek suretiyle sağlıklı bir karar sürecinden geçmesi sağlanmaktadır. Gelir İdaresi Başkanlığı‘nın (GİB) temel altyapısı olarak kullanılır. Her kamu kurumuyla online olarak bilgi paylaşımı yapmaya da imkan tanımaktadır. Böylelikle sistemin temel amacının bilgi paylaşımı ve bilgi sistemleri olduğu söylenebilir.

Vergi Dairesi Tam Otomasyon Projesi Sorgulama

Türkiye Cumhuriyeti Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile ilişkili olan web adresine giriş yaptığınız zaman, Sorgulama işlemi yapabiliyorsunuz. Belirtilen bakanlık kurumunun kurumsal adresinde sorgulaması için bir işlem bölümü bulunuyor. Bu işlem bölümü üzerinden sorgulaması yapılabilme imkanı vardır.

Gümrükte kapatılmış olan ihracat beyannamelerini görüntüleme konusunda size bilgi sunması söz konusu olacaktır. Bu bilgilerin Maliye Bakanlığı tarafından sisteme aktarılıp aktarılmadığını öğrenmek için sorgulama gerçekleştirebilirsiniz.

1 Yorum

  1. üts ye firma kaydı yapmak istiyorum fakat vedop tan bilgilerim çağrılınca kayıt yapmak istediğim şirketin bilgileri yerine şahşi bilgilerim geliyor
    üts ile görüşmelerimiz sonucunda vedop tan unvan değişikliği yapmamız gerektiği söylendi.
    Nasıl ilerlememiz konusunda yardımcı olabilirmisiniz
    Teşekkürler,

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tuğba Canelimden
Soru ve Görüşleriniz için: [email protected]

Diğer yazılar

- reklam-

Rastgele kredi yazıları