Salı, Ekim 26, 2021

Yakıt Tüketimi Hesaplama

Yakıt tüketimi hesaplama işlemi nasıl yapılır? Yakıt tüketimini etkileyen önemli ve genel bilgiler. En çok satın alınan yakıt problemi olmayan az yakan arabalar hangileri? Örnek yakıt tüketimi işlemi örneği.

Motorlu Taşıtlar Nasıl Daha Az Yakar

Araçlarda veya yakıta ihtiyacı olan taşıtlarda yakıt tüketimi hesabı değişiklik göstermektedir. Ancak yakıt tüketimi hesaplama konusunda bazı yöntemler elbette var. Yakıt tüketimi hesabı yaparken gittiğiniz yol bölü aldığınız yakıt yaparak harcadığınız yakıtı görebilirsiniz. Bu yakıt hesaplama metodunda elbette birçok değişken mevcut. Bunlardan birisi şehir içi yapılan yoldur. Araçlar şehir içlerinde şehir dışından daha çok yakıt harcar. Çünkü araçlar şehir içlerinde dur kalk yapmakta ve hep sabit bir hızla gidiş yapamamakta. Araçlar yokuş çıkış zamanlarında daha fazla yakıt harcar buna değişken hızı da ekleyebiliriz. Araç devri belli bir hızda sabit kalırsa ve bu hız motoru zorlamıyorsa motor daha rahat çalışacaktır, buda yakıt olarak aracın daha az yakmasını sağlayacaktır.

Yakıt Tüketimini Etkileyen En Önemli Faktörler

Arabalar alınırken ilk başta ne kadar pahalı olduğundan çok ne kadar yaktığı dikkat çekilir. Bunun nedeni araçlarda az yakanın daha çok tercih edilmesinden kaynaklıdır. Fakat yakıt tüketimini etkileyen faktörler sayesinde araçlara daha az yakıt harcarlar.

Öncelikle arabaların şehir içlerinde daha çok yaktığı aşikar, ancak yakıt durumu sürücüye bağlı olarak daha çok veya daha az da olabilir.

Alınan araba zorlanırsa daha çok yakar yağ bakımları yapılmadıysa daha çok yakar lastik havaları, seyir halinde camların açık olması, hepimizin bildiği gibi klimanın açık olması bu etkenlerden bir kaçıdır. Arabayı zorlayacak herhangi bir durum yakıt tüketimini arttırır bu yüzden sürücülerin araçlarını daha sakin kaldırışlar ile boğmadan yapmalıdır.

ilginizi çekebilir  Faturalı Hatta Kredi Alma

Ayrıca Lastiklerin hava basınçları en önemli nedenlerden biridir. ve Elbette doğru yakıt ve zamanında yapılan bakımlar…

İkinci el piyasası iyi ve Talebi Çok Olan Arabalar

Araçlarda talep değişken olabilir, yeni çıkan bir araç eski modelinden yakıt bakımından daha kullanışlı olabilir veya eski arabanın tüketimi, motor gücü durumu daha iyi olabilir.

ilginizi çekebilir  Sicili Bozuk Olana Kredi

En çok satılan online ikinci el arabalar

  • Ford
  • Fiat
  • Renault
  • Seat
  • Volkswagen
  • Toyota

*Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) tarafından yayımlanan İkinci El Online Pazar Trend Raporu.

Mart 2020 verileri.  

Parça bakımından sorun yaşamadıkları ve yakıt olarak daha kullanışlı olduklarından tercihen daha fazladır. Bu tür Araçlarda model farkı km veya yıl etken rol oynamaktadır. Her zaman km olarak biraz daha düşük olanlar tercih edilmelidir. Fakat unutulmamalıdır ki piyasada yüksek km sahip ancak motor ömrü olarak yeniye kıyasla çok iyi olan araçlar mevcut, bunlar araç sahibinin araca ne kadar baktığı ile alakalı değişen bir durumdur.

Yakıt Tüketimi Hesabı Yapımı

Yakıt olarak araçların ne yaktığı öğrenilmek istenirse alınan yakıt bölü gidilen yol eşittir sonuç olarak hesaplayabilirsiniz. Bu yöntem pratik ve kolay bir yoldur ancak bazı araçlarda yakıt tüketimi hesaplaması nasıl yapılıyor? Sorusuna aracın kendisi yanıtını verebiliriz.

Aklınız ile basit bir hesap yapabilirsiniz örnek yakıt tüketimi hesaplama olarak (60tl yakıt / 250km yol = 0,24) bu oldukça basit bir işlemidir. Fakat bir o kadar kullanışlıdır ve yanılma payınız yoktur. Burada hesap edilen probleme göre araç 60tl bir yakıt ile 250 km gitmiş ve 0.24 kuruş km başına yakmıştır.

Bazı araçlarda dijital göstergeler mevcut. Bu göstergeler aracın ne kadar yaktığını veya ne kadar km daha gideceğini gösterebilir. Teknoloji ile beyinli arabaların daha fazla değişime girmesi, arabaların bütün arıza, km, yakıt tüketimi, lastik havası gibi daha birçok şeyi göstermesini sağlamaktadır. Bu şekilde araçla yol alırken motor durumunu veya ne kadar yakıt harcadığınız, kaç devir ile arabanızı kullanmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz.

ilginizi çekebilir  Borç Para Verenler

yakıt tüketimi. via: https://unsplash.com/

Kolay Bir Şekilde Yakıt Tüketiminizi Hesaplayın Örnek yakıt tüketimi hesaplama

Yakıt tüketimi birçok nedene göre değişir bu bilindik bir gerçektir ve bazı araçlarda bu yakıt hesabını kendisi yapmaktadır. Ancak araçlarda bazı durumlarda dijital arıza olabilir ve km hesabı yapılmasında hataya neden olabilir bu şekilde yolda kalabilirsiniz.

ilginizi çekebilir  Herkese En Uygun Oranlarla Kredi Çıkartılır

yakıt tüketimi. via: https://unsplash.com/

Göstergedeki Yakıt Tüketimini Gerçeğe Çevirmek

Araçlar dijital olarak sizlere belli başlı yakıt tüketimleri gösterirler. Ancak kimi zaman bu durum aslını göstermeyebilir. Yani sizin gaza yüklendiğinizde araç ona göre size bir ortalama verir, arabanız sizin yokuş çıktığınızı veya yolların durumunu hesaba katarak vermez bu hesabı. Ancak aracın gösterdiği yakıt tüketimini kilometre başına tüketime çevirmek gibi bir şansınız var. Aracın gösterdiği en makul değeri gerçeğe dökmek için ilk olarak; bakımların tam yapılması, lastiklerin kontrol edilmesi, aracın makul seviyede devrinin ayarlanması, yani arabayı zorlamamak örnek verilebilir. Aracınıza gerekli bakımları yaparsanız doğru tüketimi en uygun şekilde sağlayabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki İçerikForeks Canlı Borsa
Sonraki İçerikBaşbakanlık Bursu
Cansu Ciğerli
KrediBir Editör Şefi. Soru ve Görüşleriniz için: [email protected]

Diğer yazılar

- reklam-

Rastgele kredi yazıları