Cuma, Ocak 28, 2022

Yeni Atanan Memur Kredi Çekebilir Mi?

güncellendi: Cansu Ciğerli

Uzun yıllar emek verilerek ve belirli aşamalardan geçerek memur olarak atanan kişiler, daha önce yaşamış oldukları maddi sıkıntılardan veya atandıkları yerde yeni bir hayat kurmanın getirdiği maddi yüklerden dolayı finansal desteğe ihtiyaç duyabilmektedir. Durum böyle olunca da, yeni atanan memur kredi çekebilir mi? sorusu akıllara gelmektedir.

Yeni atanan memur kredi çekebilir mi

Yeni atanan bir memur elbette kredi çekebilir ancak, bankalardan kredi alacak olan herhangi bir kişi gibi, daha önceki borçlarına ait sicilinin temiz olması, düzenli ödemeler yapmış olması ve kredi skorunun da düşük olmaması gerekmektedir.

Kredi değerlendirme puanı yüksek olan, bankalardan daha önce kullandığı kredilerde veya kredi kartlarının ödemelerinde herhangi bir sıkıntı yaşamayan kişiler yeni atanan bir memur olsalar da, kredi kullanabilmektedir. Göreve başlamalarının ardından ilk maaşı hesaplarına geçen memurlar, maaş bordrosu, hesap ekstresi gibi belgeler ile gelirlerini belgeledikleri takdirde herhangi bir bankaya kredi kullanmak için başvurabilecekleri gibi, maaşlarının yattığı bankadan da, hiçbir zorlukla ve prosedürle karşılaşmadan hemen kredi kullanabilmektedir.

Kullanılan krediye ait belirlenen taksit tutarları, memurun bankaya yatan maaşından kesinti yapılması suretiyle, bankaya geri ödeme gerçekleşmektedir.

Memur Kredisi Alabilmek İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Her bankanın kendine özel şartları olabileceği gibi, ek belgelere ihtiyaç duyan bankalar da olabilmektedir. Bu sebeple kredi çekmek için başvuru yapmadan önce, bankaların özel şartları hakkında araştırma yapmak, zaman kazandırabileceği gibi, kredinin onaylanması için gerekli alt yapının oluşturulabilmesi için önem taşımaktadır. Genel şartlar ise şunlardır;

 • Kişinin adına devam eden ve borçlarına ait herhangi bir yasal takibin bulunmaması,
 • Memurun göreve başlamış olması,
 • Aylık taksitlerin, memurun toplam kazancının yarısından daha fazla olmaması,
 • En fazla 48 aylık vade ile geri ödeme talep edilmiş olması,
ilginizi çekebilir  Kredi Çekemeyenler İçin Kredi İmkânı Yaratıyoruz

Ek teminat kapsamında herhangi bir ipotek işlemi yapılacaksa ve kişi evliyse, eşinin rızası olduğuna dair gerekli belgenin bankaya ibraz edilmesi gibi şartlar bulunmaktadır.

Memurlar Bankalardan Ne Kadar Kredi Kullanabilir?

Bankadan kredi kullanmak isteyen memurlar için standart bir alt ve üst limit bulunmamaktadır ancak, kişinin almış olduğu maaş kullanabileceği kredinin miktarı konusunda belirleyici rol almaktadır. Aylık taksit tutarı maaşın yarısını geçmeyecek şekilde düzenlenmesi gerekirken, bankaların yapmış olduğu bazı kampanyalar doğrultusunda memurun maaşının 12 ile 15 katı kadar kredi kullandırabildiği görülmektedir.

Kredi talebinde bulunmadan önce, maaşının yarısını aşmayacak şekilde taksitler ödeyerek, maksimum 48 ay vade ile kullanılabilecek olan kredi tutarı hesaplanarak başvuru yapılması, kredinin onaylanma ihtimalini artıracaktır.

 • Memurların maaşları oranında kullanabilecekleri kredi tutarı için örnek Hesaplama Tablosu şu şekildedir;
 • 4000 TL maaş alan bir memurun Konut Kredisi kullanması durumunda; 120 ay vade ile çekebileceği tutar, 147.000 TL,
 • İhtiyaç Kredisi kullanması durumunda; 36 ay vade ile çekebileceği tutar, 64.000 TL,
 • Taşıt Kredisi kullanması durumunda ise; 48 ay vade ile 70.000 TL’dir.

Memur Kredisi Kullanırken Bankalar Tarafından İstenen Belgeler Nelerdir?

Bankalar, kullanılacak olan kredi türüne göre çeşitli belge ve teminatlar isteyebilmektedir. Örneğin taşıt kredisi kullanılacaksa; satın alınacak olan taşıtın ruhsat fotokopisi, konut kredisi kullanılacaksa; konutun tapu fotokopisi istenmektedir. Bankalar ayrıca, gerekli gördükleri hallerde, kefil ve ek teminat isteme hakkını da saklı tutmaktadır.

 • Genel olarak istenen belgeler ise;
 • Maaş bordrosu,
 • Kimlik belgesi,
 • Ek gelir belgesi ve ikametgah belgesidir.

Memur Kredisi Kullanırken Ödenebilecek Masraflar Nelerdir?

Memur kredileri ile diğer krediler arasında masraf açısından herhangi bir farklılık bulunmamaktadır. Diğer kredilerde olduğu gibi, dosya masrafı, hayat sigortası veya ferdi kaza sigortası poliçe bedeli ile ipotekli ihtiyaç kredisi veya gayrimenkul kredisi kullanılması durumlarında, ipotek ve ekspertiz masrafları kredi kullanan kişi tarafından ödenmektedir.

ilginizi çekebilir  Kredi Alma İhtimalinizi Artırın

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Furkan Kolman
Soru ve Görüşleriniz için: [email protected]

Diğer yazılar

- reklam-

Rastgele kredi yazıları