Çarşamba, Aralık 8, 2021

Zorunlu Trafik Sigortası Nedir?

Her araç sahibi tarafından yaptırılması gereken ve kaza, hasar anında karşı tarafa verilmesi gereken maddi ve manevi hasarların giderilmesi için oluşturulmuş sigortaya zorunlu trafik sigortası denir. Bu sigortayı yaptırmayan araçlar trafiğe çıkamazlar. Kaza anında suçlu olan tarafın verdiği hasarı karşılamayan sürücüler olabilir. Bu nedenle devlet trafik sigortasını zorunlu tutmuştur. Devlet bu zorunluluğu yerine getirerek sosyal devlet anlayışı sergilemiştir.

Neden Zorunlu Trafik Sigortası Yaptırılır?

Kara yolları müdürlüğünün trafik yasasına göre motorlu bir araç kullanılırken kişilerin yaralanmasına, sakat kalmasına, ölümüne ya da maddi zarar görmesine neden olan kişiler bütün bu olaylardan dolayı sorumludurlar. Bu sorumluluk nedeni ile trafik sigortası yaptırmak zorunludur. Herhangi bir trafik kazası esnasında suçlu olan kişinin karşılığını trafik sigortası öder. Kazada suçlu iseniz ve karşı tarafı zarar uğrattı iseniz trafik sigortası devreye girmektedir. Kaza anında meydana gelen maddi ve manevi hasarları karşılamaktadır. Karşı tarafın hastane, avukatlık giderleri gibi ücretleri de zorunlu trafik sigortası ödemektedir. Trafik sigortası yaptırılmamış araçlar güvenli bir otoparka çekilip sigorta yaptırılana kadar orada bekletilmektedir.

Trafik Kazasında Yasal Sorumluluğu Olan Kişiler

Aracın sahibi, araç kiralıksa aracı kullanan kiracı, araç çalıntı ise çalan kişi eğer kazada sorumlu kişi ise yasal sorumluluk hatalı kişilere aittir.

Trafik Sigortası Hakkında Genel Bilgiler

Bu sigortada primler her sigorta şirketi tarafından farklı bir şekilde düzenlenmektedir. Trafik sigortası Türkiye’ye ait olduğu için yurt dışına çıkan araçlar o ülkenin yeşil kartını satın almalıdırlar. Aksi takdirde sorun teşkil etmektedir. Trafik poliçelerinde araç satılacaksa yeni araç sahibi yeniden araç sigortası yaptırmalıdır. Eski araç sahibi kalan prim ödemelerini geri almaktadır.

Trafik sigortasının teminat ve primleri Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlenmektedir. Trafik sigortası bir araç diğerine değişken fiyat aralığı göstermektedir. Aracın kayıtlı olduğu il trafik sigorta birimi primleri etkilemektedir. Kayıt oldukları illere göre il trafik hasar ve yoğunluğuna göre indirime tabii tutulabilirler. Trafik sigortası 2008 yılında trafik sigortasını yenilemeyen kişiler hasarsızlık indiriminden faydalanamazlar. Aksine zamlı tarife uygulanır. Trafik sigortası bazen bütün giderleri karşılamayabilir. Bu durumda poliçeyi, ihtiyari mali mesuliyet teminatı yaptırmakta fayda vardır.

ilginizi çekebilir  Sigorta Eksperi Nasıl Olunur? Sigorta Eksperi Nedir?

Trafik sigortası araç değiştirildikten 15 gün sonra geçerlidir. Devri üzerine alınan sigortanın yapılması için 15 gün yeterlidir.15 gün içerisinde yatırılmasa yüzde 5 zam uygulanmaktadır. Trafik sigortası her yıl yenilenmek zorundadır.300 ile 400 TL arasında ücret yatırılmaktadır. Yalnızca geçici plakalar ve uluslar arası yolcu ve yük taşıyan araçlar trafik sigortası yapmak zorunda değildirler. Ancak bu ülkede kalacak süre zarfında o kadar sürelik sigorta yaptırılmalıdır.

Kısa Vadeli Trafik Sigortası

Kısa vadeli trafik sigortası sadece uluslararası yolcu ve eşya taşıyan araçlar ve geçici plakalı araçlar tarafından kullanılmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Cansu Ciğerli
KrediBir Editör Şefi. Soru ve Görüşleriniz için: [email protected]

Diğer yazılar

- reklam-

Rastgele kredi yazıları